Treść strony

Ponad 1 mln zł na ścieżkę pieszo-rowerową

Realizacja zadania dotyczącego budowy nowego odcinka ścieżki pieszo-rowerowej, który połączy dotychczasową trasę pieszo-rowerową z osiedlem Zamkowa Wola, rozpoczęła się w kwietniu bieżącego roku. W tym czasie miasto starało się pozyskać środki na pokrycie części kosztów związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi we wrześniu 2020 r. podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania w wysokości ponad 1 mln zł na realizację zadania pn. „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej wraz z terenami zieleni i bazą dydaktyczną na odcinku od ulicy Łowickiej do ulicy Jana III Sobieskiego w Rawie Mazowieckiej”.

Biblioteka dla dzieci zachęca maluchów do czytania książek

W tym roku po raz kolejny biblioteka dziecięca dołączyła do projektu „Z książką na start! Mała książka - wielki człowiek". Projekt realizowany jest wspólnie z Instytutem Książki i ma na celu zachęcenie rodziców do systematycznego czytania dzieciom i korzystanie przy tym również z zasobów biblioteki. Dzieci, oprócz kontaktu z tekstem literackim będą miały okazję poznać wyjątkowe miejsce, jakim jest biblioteka.

Od poniedziałku 14 września utrudnienia w ruchu na ulicy Miłej i Mickiewicza

W czwartek, 10 września burmistrz Piotr Irla podpisał w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi umowę na dofinansowanie przebudowy ulicy Miłej oraz części ulicy Warszawskiej i Mickiewicza. Dotacja na kwotę 1,2 mln zł pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych. Warunkiem wykorzystania otrzymanych środków jest szybkie rozpoczęcie prac. W związku z tym oraz na skutek odkrycia w ulicy Krakowskiej pozostałości drewnianych jatek mięsnych z okresu średniowiecza i konieczności przeprowadzenia ratowniczych prac archeologicznych, zmianie ulega harmonogram działań rewitalizacyjnych w centrum miasta.

Nowe godziny pracy miejskiej biblioteki

Kończą się wakacje i miejska biblioteka przy ul. Wyszyńskiego wraca do swoich standardowych godzin otwarcia. W tygodniu bibliotekarze (oddział dla dorosłych) pracują do godz. 18.00, a w soboty - do godz. 14.00. Przy korzystaniu z biblioteki nadal obowiązują zasady reżimu sanitarnego.

Miła, Mickiewicza i Warszawska z dofinansowaniem z FDS

W ubiegłym tygodniu Wojewoda Łódzki przedstawił informację o poszerzeniu listy beneficjentów dofinasowania remontu, budowy lub przebudowy dróg samorządowych (nabór wniosków z roku 2019). Na liście dofinasowania znalazło się także Miasto Rawa Mazowiecka z zadaniem dotyczącym przebudowy ulic Mickiewicza, Miłej i Warszawskiej wartym ponad 2,4 mln zł, z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych na poziomie przekraczającym 1,2 mln zł.

Ankieta dotycząca rewitalizacji

Od kilku lat nasze miasto realizuje Lokalny Programy Rewitalizacji Miasta Rawa Mazowiecka na lata 2016-2025. Zgodnie z założeniami dokumentu, po trzech latach jego realizacji jest przeprowadzana ewaluacja on-going. Termin ten oznacza ocenę, na ile udało się zrealizować założone w LPR cele i kierunki działań oraz czy odpowiadają one aktualnym potrzebom. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o poświęcenie ok. 7 minut na wypełnienie anonimowej ankiety. Ankieta dostępna począwszy od dnia dzisiejszego do 10 września 2020 r.

Wybory 2020 - zagłosuj 12 lipca!

12 lipca zachęcamy do głosowania w II turze wyborów prezydenckich. Korzystając z tego przywileju, wspieramy też druhów z rawskiej OSP w walce o nowoczesny wóz pożarniczy w akcji „Bitwa o wozy”. Taki wóz otrzyma tylko 49 gmin z całej Polski, w których frekwencja wyborcza będzie najwyższa. Razem z OSP Rawa Mazowiecka zachęcamy wszystkich do udziału w wyborach.

Topory grają online przez cały maj!

Rawskie stowarzyszenie Topory proponuje graczom wersję internetową kalamburów, Dnia Tolkienowskiego i innych wydarzeń związanych z grami i fantastyką. Warto wspomnieć, że spotkania online odbywają się niemal codziennie. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Koniec pauzy - otwieramy bibliotekę i muzeum

Ta wiadomość na pewno ucieszy czytelników i miłośników historii. Od dzisiaj, 11 maja można już korzystać z oferty miejskich jednostek kultury: biblioteki i muzeum. Obowiązują jednak ściśle określone procedury, zaopiniowane przez rawski Sanepid. Do podstawowych zasad należy zakrywanie nosa i ust, i używanie jednorazowych rękawiczek. Ograniczona jest także liczba osób, które jednocześnie mogą przebywać w obiektach.

Powstaje kolejny odcinek ścieżki pieszo-rowerowej

Rozpoczęły się prace budowlane III etapu (0,9 km) ścieżki pieszo-rowerowej Zalew Tatar - osiedle "Zamkowa Wola". Obecnie roboty prowadzone są na odcinku od ulicy Łowickiej do rzeki Rylki. W następnej kolejności zostanie wykonana kładka nad rzeką Rylką. Docelowo, w ramach tego zadania, ścieżka zostanie poprowadzona do ulicy Sobieskiego.Tym samym połączy park z największym rawskim osiedlem "Zamkowa Wola" i utworzy wraz z wcześniejszymi odcinkami, trasę pieszo-rowerową biegnącą wzdłuż rezerwatu rzeki Rawki.

Po majówce wraca sport

W związku z udostępnieniem od 4 maja obiektów sportowych o charakterze otwartym, pragnę zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu. Mieszkańcom zostaną udostępnione boiska szkolne (w tym Orlik), stadion piłkarski, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej. W trosce o zdrowie ćwiczących, uprawianie sportu będzie się wiązało z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Obiekty zostaną udostępnione dla maksymalnie 6 osób korzystających  w tym samym czasie.

Zakupiono tablety dla uczniów

W dniu 23 kwietnia 2020 r. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Pan Piotr Irla podpisał umowę na dostawę 25 szt. tabletów z dostępem do Internetu LTE. Dostawcą będzie firma PLUS GSM. Oferta PLUS-a została uznana za najlepszą w procedurze porównania ofert. Firma ta zaoferowała tablety Huawei Mediapad T5 10,1 LTE wraz ze słuchawkami oraz dostęp do internetu LTE o prędkości 1 Mb/s z podstawowym limitem danych 50GB.

Miejski żłobek zamknięty do 26 kwietnia

Na wysłanie dziecka do naszego Tuptusia rodzice muszą jeszcze trochę poczekać. Na mocy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej działanie m.in. żłobków pozostaje zawieszone do 26 kwietnia br. Jest to związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

  • data: 2020-04-16

Skrzynka pocztowa przy każdej posesji

Na prośbę Poczty Polskiej, przypominamy naszym mieszkańcom o obowiązku posiadania oddawczej skrzynki pocztowej (Art. 40.1 Ustawy Prawo Pocztowe). W informacji od dyrektora regionu sieci Poczta Polska w Łodzi czytamy: "Szczególna sytuacja związana z epidemią, w praktyce utrudnia dziś wielu osobom nieposiadającym skrzynek, korzystanie z usług pocztowych. Odbiór korespondencji rejestrowanej wymaga bowiem wizyty w placówce pocztowej."

Pomoc dla ratowników

Dzisiaj burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla przekazał dla Zespołu Ratownictwa Medycznego niezbędne wyposażenie i środki do ochrony osobistej. Wśród przekazanego sprzętu są: kombinezony ochronne jednorazowe, maseczki, gogle ochronne, przyłbice, rękawice oraz środki dezynfekcyjne. Ponadto w czasie stanu epidemii rawscy ratownicy będą otrzymywać od Miasta codziennie posiłki (obiady).

Ratownikom medycznym, ale i całej służbie zdrowia dziękujemy za pełną poświęcenia służbę.

Tradycyjna Baba Wielkanocna – konkurs dla mieszkańców Województwa Łódzkiego

Przed nami święta wielkanocne. Wyjątkowe, bo w ścisłym rodzinnym gronie. Wszystkich, którzy będą przygotowywać świąteczne wypieki w imieniu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi zapraszamy do wzięcia udziału w internetowym Konkursie na Tradycyjną Babę Wielkanocną. Co trzeba zrobić? Przede wszystkim upiec babę, zrobić jej zdjęcie oraz podać szczegółowy przepis. I wysłać formularz zgłoszeniowy, który znajdziecie pod linkiem www.lodzkie.pl/rolnictwo/konkurs-baba-wielkanocna.

Głosuj na Rawską Farę w konkursie

W imieniu Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej zachęcamy Państwa do głosowania na obiekty Rawskiej Fary w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku". Rozpoczął się właśnie I etap tego konkursu. Codziennie do 11.05.20 r.można (trzeba) oddać głos (ta sama osoba może głosować raz dziennie). W tym celu należy wejść na stronę:
http://www.modernizacjaroku.org.pl/…/zespol-pojezuickich-ob…

Komunikacja miejska zawieszona

Informujemy Państwa, że w związku z rosnącą liczbą zachorowań i zwiększonym ryzykiem zakażenia koronawirusem od 16 do 25 marca 2020 r. przejazdy w ramach lokalnego transportu zbiorowego zostają odwołane. O terminie ponownego uruchomienia transportu lokalnego będziemy Państwa informować na bieżąco. Za utrudnienia przepraszamy.

Wszystkie miasta dla Rawy Mazowieckiej

Rok 2020 jest rokiem samorządu terytorialnego. Obchodzimy w nim 30-lecie pierwszych całkowicie wolnych wyborów do rad gmin. To fundament demokracji lokalnej. Miasto Rawa Mazowiecka, jako członek Związku Miast Polskich, włącza się w kampanię podkreślającą znaczenie współpracy środowiska samorządowego i wzmacniającą poczucie wspólnotowości i solidarności.

Ponad 13 mln zł na usługi społeczne i zdrowotne

Miasto Rawa Mazowiecka, a konkretnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, na mocy podpisanej niedawno umowy, zostało partnerem projektu "CUŚ DOBREGO". Projekt przewiduje rozwój świadczenia usług społecznych i zdrowotnych, w tym usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, usług asystenta rodziny i pieczy zastępczej, usług na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych, usług opieki długoterminowej i teleopieki, a także rozwój wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Wygodnie, przytulnie i cicho – "kącik kanapowy" w miejskiej bibliotece

Pracownicy biblioteki stworzyli dla swoich czytelników miejsce, w którym na kanapie, w wygodnych fotelach i w zaciszu można przejrzeć prasę albo coś z literatury. To świetna okazja do odpoczynku i nadrobienia zaległości czytelniczych. Przypominamy, że w miejskiej bibliotece działa bezprzewodowy internet Wi-Fi i 6 stanowisk komputerowych z dostępem do tradycyjnego internetu.

Zakończyliśmy szkolenia w ramach projektu "Rawianie w sieci"

W dniu 19 listopada 2019 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 2 "Niezapominajka" w Rawie Mazowieckiej odbyło się ostatnie szkolenie w ramach projektu "Rawianie w sieci" - rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Rawy Mazowieckiej. W ramach projektu zakupiono 24 komputery z ekranem dotykowym (koszt jednego komputera to 2445,24 zł), które przeznaczone były dla osób uczestniczących w szkoleniach zorganizowanych w ramach projektu. Uczestnicy brali udział w jednym z trzech wybranych przez siebie modułów szkoleniowych.

Miasto przekazało rawskiemu szpitalowi zestaw do laparoskopii

12 grudnia 2019 r. na oddziale chirurgicznym szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej odbyło się przekazanie zestawu do laparoskopii (kamera medyczna full hd, monitor medyczny, źródło światła, insuflator, pompa laparoskopowa, wózek aparaturowy, optyki laparoskopowe - 2 szt., narzędzia laparoskopowe) o łącznej wartości 192 240 zł. Ww. sprzęt zakupiono z budżetu Miasta Rawa Mazowiecka.

Bezpieczne przejścia

22 listopada br. w Przedszkolu Miejskim nr 2 odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej, którzy przybliżyli dzieciom przepisy ruchu drogowego, a także omówili zasady bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 przygotowali dla przedszkolaków inscenizację dotyczącą tej tematyki.

Bezpieczne przejścia

21 listopada br. w Przedszkolu Miejskim nr 1 odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej, którzy przybliżyli dzieciom przepisy ruchu drogowego, a także omówili zasady bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 przygotowali dla przedszkolaków inscenizację wypadku drogowego z udziałem pieszych. Spotkanie odbyło się w ramach działań związanych z projektem pn. "Modernizacja przejść dla pieszych w Rawie Mazowieckiej celem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Bezpieczne przejścia

21 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej, którzy przybliżyli dzieciom przepisy ruchu drogowego, a także omówili zasady bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie szkoły przygotowali inscenizację wypadku drogowego z udziałem pieszych.

Bezpieczne przejścia

13 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 4 odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej, którzy przybliżyli dzieciom przepisy ruchu drogowego, a także omówili zasady bezpieczeństwa na drodze. Spotkanie odbyło się w ramach działań związanych z projektem pn. "Modernizacja przejść dla pieszych w Rawie Mazowieckiej celem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym" realizowanym w ramach "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020".

Rawianie w sieci - plan szkoleń

Publikujemy plan szkoleń w ramach projektu "Rawianie w sieci". Jednocześnie zaznaczamy, że może on ulec zmianie w zależności od zainteresowania projektem mieszkańców naszego miasta.

Bezpieczne przejścia - wręczenie nagród w konkursie

29 października w Szkole Podstawowej nr 2 odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Pieszy bezpieczny na drodze”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu miasta Rawa Mazowiecka. Komisja konkursowa oceniła dostarczone prace, wyłoniła zwycięzcę i przyznała dwa wyróżnienia. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla oraz Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska wręczyli nagrody laureatom a pozostali uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki.

Kto zagra na Dniach Rawy 2020? – wyniki ankiety

Podsumowaliśmy wyniki ankiety na Gwiazdę Dni Rawy 2020. Z przedstawionych 15 propozycji (uzyskanych z przeprowadzonej w dniach 2-15 września sondzie) mieszkańcy mieli możliwość w drugim etapie głosowania wskazać jednego lub dwóch swoich ulubionych wykonawców. Głosowanie odbyło się w dniach 20 września – 4 października. Po rozpoznaniu dostępności terminów ww. wykonawców i ich oczekiwań finansowych, prowadzimy rozmowy z kilkoma gwiazdami. Wszystkim Państwu dziękujemy za zaangażowanie w wybór Gwiazd naszego Święta.

Bezpieczne przejścia

24 października br. w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się drugie spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem na widowni zasiadły przedszkolaki. Zaproszeni funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej przybliżyli dzieciom przepisy ruchu drogowego, a także omówili zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Uczniowie szkoły przygotowali inscenizację wypadku drogowego z udziałem pieszego.

Bezpieczne przejścia

16 października br. w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej, którzy przybliżyli dzieciom przepisy ruchu drogowego, a także omówili zasady bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie szkoły przygotowali inscenizację wypadku drogowego z udziałem pieszego. Spotkanie odbyło się w ramach działań związanych z projektem pn. "Modernizacja przejść dla pieszych w Rawie Mazowieckiej celem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Rawianie w sieci - plan szkoleń

Publikujemy plan szkoleń w ramach projektu "Rawianie w sieci". Jednocześnie zaznaczamy, że podany plan może ulec zmianie w zależności od zainteresowania projektem mieszkańców naszego miasta.

Festyn "Witaj Przedszkolaku" już za nami

W niedzielę 29 września 2019 r. najmłodsi mieszkańcy Rawy Mazowieckiej bawili się podczas festynu „Witaj Przedszkolaku” na terenie Hali Milenium przy ul. Kazimierza Wielkiego.W trakcie festynu na scenie zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2 i nr 4. Po występach dzieci mogły wspólnie bawić się korzystając z przygotowanych stanowisk do zabawy. Wyjątkową atrakcją były dwa roboty Transformers, z którymi dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Konferencja NFOŚiGW i podpisanie umowy na dofinansowanie

30 września br. w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej odbyła się konferencja informacyjna zorganizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotycząca finansowania przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka podpisał umowę na dofinansowanie zadania polegającego na przygotowaniu dokumentu pn. "Strategia rozwoju elektromobilności dla Miasta Rawa Mazowiecka do roku 2030". Kwota dotacji wynosi 50 000,00 złotych.

"Witaj przedszkolaku" – 29 września

Impreza „Witaj przedszkolaku” już od lat odbywa się w Rawie Mazowieckiej na początku września. Niestety w tym roku ze względu na niesprzyjającą aurę impreza planowana na 8 września została odwołana, ale… Miło nam poinformować wszystkie maluchy, że "Witaj Przedszkolaku" odbędzie się w niedzielę 29 września. Festyn odbędzie się w niedzielę w godz. 14.00 – 18.00 na terenie Hali Milenium przy ul. Kazimierza Wielkiego 28 w Rawie Mazowieckiej.

Rawianie w sieci - plan szkoleń

Publikujemy plan szkoleń w ramach projektu "Rawianie w sieci". Jednocześnie zaznaczamy, że może on ulec zmianie w zależności od zainteresowania projektem mieszkańców naszego miasta.

Konkurs plastyczny „Pieszy bezpieczny na drodze”

Miasto Rawa Mazowiecka przystąpiło do „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. Wynikiem realizacji tego programu w naszym mieście będzie modernizacja trzech przejść dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej na ulicach Jerozolimskiej, Słowackiego i Warszawskiej. Efektem tej modernizacji będzie poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Trwają bezpłatne szkolenia dla mieszkańców miasta

Miasto Rawa Mazowiecka do końca bieżącego roku realizuje projekt bezpłatnych szkoleń dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej. Ze szkoleń skorzystało do tej pory 72 mieszkańców naszego miasta, którzy mogli poszerzyć swoje umiejętności w pracy z komputerem. W trakcie szkoleń można było dowiedzieć się o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu w trakcie wykonywania codziennych transakcji finansowych: zakupów online, planowania podróży, czy też korzystania z bankowości elektronicznej.

Bezpieczne przejścia

19 sierpnia br. zostało podpisane z Wojewodą Łódzkim porozumienie dotyczące realizacji w naszym mieście "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020". Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa na przejściach bez sygnalizacji świetlnej na ulicach Jerozolimskiej, Słowackiego i Warszawskiej w Rawie Mazowieckiej. Kwota dofinansowania dla Miasta wynosi 98 000,00 zł.

Rawianie w sieci

5 września w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rawie Mazowieckiej odbyło się kolejne szkolenie w ramach projektu "Rawianie w sieci" - rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Rawy Mazowieckiej. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają jak korzystać w bezpieczny sposób z internetu, jak korzystać z usług e-administracji, czym jest bankowość elektroniczna, profil ePAUP, czy też jakie aplikacje można wykorzystać w codziennym życiu.

Witaj przedszkolaku - już w niedzielę

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla, Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska serdecznie zapraszają najmłodszych mieszkańców naszego miasta z rodzicami na Festyn pt. „Witaj Przedszkolaku”. Festyn odbędzie się w niedzielę 8 września 2019 r. w godz. 14.00 – 18.00 na terenie Centrum Kupieckiego „Rawiak” przy ul. Reymonta 7a w Rawie Mazowieckiej. W programie: place zabaw, platformy do zjeżdżania, zamki do skakania, euro-bungee, animacje i zabawy dla dzieci i rodziców, fotobudka, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, spotkanie z robotami „Transformers” i wiele innych atrakcji.

Kto zagra na Dniach Rawy 2020?

30-31 maja to termin Dni Rawy w roku 2020. Chcemy poznać preferencje mieszkańców Rawy odnośnie zespołu - gwiazdy święta naszego miasta. Od 2 do 15 września przeprowadzamy sondę wśród mieszkańców. Będą mogli Państwo wskazać swojego ulubionego wykonawcę przysyłając propozycje drogą mailową na adres dni.rawy@miastorawa.pl. Czekamy na Państwa głosy.

Mixer Regionalny – zmiana organizacji ruchu

W związku z odbywającym się 7 września 2019 r. Mixerem Regionalnym nastąpi zmiana organizacji ruchu i utrudnienia dla mieszkańców ulic: ks. Skorupki, Zamkowa, Ziemowita, Zatylna, Krzywe Koło. Ww. ulice zostaną zamknięte dla ruchu samochodowego 7 września od godz. 03.00 do 8 września do godz. 05.00. Jednocześnie informujemy, iż mieszkańcy tych ulic zezwolenia na wjazd mogą odbierać od dnia 2 września 2019 r. w siedzibie Straży Miejskiej w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka przy Pl. Piłsudskiego 4, pokój nr 5.

Rawianie w sieci - ruszyły bezpłatne szkolenia

W dniu 23 sierpnia w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawie Mazowieckiej ruszyły pierwsze szkolenia w ramach projektu "Rawianie w sieci" - rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Rawy Mazowieckiej.Dwie 12-osobowe grupy zainaugurowały projekt szkoleniem pt. Moje finanse i transakcje w sieci, w trakcie którego poznają nie tylko czy jest sam Internet, ale jak z niego korzystać w bezpieczny sposób, robiąc w nim zakupy i dokonując płatności elektronicznych, jak korzystać z usług e-administracji, czy jest bankowość elektroniczna, profil ePAUP, czy też jakie aplikacje można wykorzystać w codziennym życiu.

Komunikacja miejska – ankieta

Drodzy Mieszkańcy,
wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom od września bieżącego roku planujemy wprowadzić zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Dotyczyć one mogą zarówno tras przejazdu autobusu jak i godzin kursowania. Interesują nas Państwa opinie na ten temat, ponieważ pragniemy maksymalnie dostosować kursy komunikacji miejskiej do Państwa potrzeb. Stąd badanie ankietowe.

Unijny projekt rewitalizacji centrum miasta - na półmetku

Przez kilkanaście minionych lat przeprowadzono wiele inwestycji poza historycznym centrum miasta. Zadbano m.in. o bazę oświatową, kulturalną, rekreacyjno – sportową, wybudowano lub wyremontowano drogi, położono infrastrukturę podziemną, wykonano termomodernizację obiektów.Samo centrum Rawy pod tym względem nie zostało wystarczająco doinwestowane. A tym samym przez lata nie zmieniła się jego funkcjonalność. Często mówi się o nim jak o gigantycznym parkingu, miejscu bez charakteru. A jest to teren objęty strefą ścisłej ochrony konserwatorskiej. Ma więc duży potencjał kulturowy i reprezentacyjny.

Miasto pomaga szpitalowi

W dniu 13 czerwca 2019 r. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpital Św. Ducha, ul. Warszawska 14 w Rawie Mazowieckiej odbyło się przekazanie sprzętu do pracowni endoskopii: videogastroskopu HD, videogastroskopu nosowego, videokolonoskopu HD, automatycznej myjni endoskopowej, ssaka endoskopowego oraz monitora medycznego o wartości 199 854 zł.

Badanie sondażowe dot. teleopieki w Rawie Mazowieckiej

Teleopieka w uproszczeniu to system pomocy osobom starszym, samotnym, dotkniętym chorobą, oparty na nadajniku i terminalu, zainstalowanym w mieszkaniu. Nadajnik w postaci breloczka lub bransoletki taka osoba nosi na nadgarstku i w razie zasłabnięcia, upadku lub innej sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu uruchamia go, łącząc się z centrum alarmowym.

Dni Rawy - zmiana organizacji ruchu

W związku z odbywającymi się 8 i 9 czerwca 2019 r. Dniami Rawy Mazowieckiej nastąpi zmiana organizacji ruchu i utrudnienia dla mieszkańców ulic: ks. Skorupki, Zamkowa, Ziemowita, Zatylna, Krzywe Koło. Ww. ulice zostaną zamknięte dla ruchu samochodowego od dnia 8 czerwca od godz. 12.00 do dnia 9 czerwca do godz. 21.00.

Środki na modernizację przejść dla pieszych

W tym tygodniu zastępca Burmistrza Miasta Artur Piotrowski odebrał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji promesę dofinansowania zadania „Modernizacja przejść dla pieszych w Rawie Mazowieckiej celem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Promesę na kwotę 98 tysięcy zł wręczył wiceminister Jarosław Zieliński. Wniosek Miasta Rawa Mazowiecka był jednym ze 104 wniosków pozytywnie ocenionych na ponad 300 złożonych do ministerstwa.

Maj z TOPORAMI

Klub Toporowy zaprasza wszystkich miłośników gier i fantastyki. Poniżej przedstawiamy plan zajęć na maj. W programie przewidziano planszówki, sesje gier RPG a także gier video. TOPORY zapraszają!

Czym grozi smog

O szkodliwości smogu wiele się ostatnio mówi. Zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 2 debata na ten temat dostarczyła wielu dodatkowych informacji, m.in. o wpływie smogu na nasz organizm. Warto uświadomić sobie, że smog nie boli, ale jego małe cząsteczki przenikają do najdalszych zakamarków naszego organizmu i robią tam złą robotę.

Wszystko o smogu

Czym jest smog, co go powoduje, jak wpływa na nasze zdrowie, w jaki sposób możemy sobie z nim radzić - o tym wszystkim będzie mowa podczas debaty, organizowanej w czwartek przez Szkołę Podstawową nr 2. Szkoła posiada Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, a jej udział w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej wpisuje się w działania prozdrowotne.

Minister sportu z wizytą w Rawie.

W dniu dzisiejszym, tj. 30 października 2018 roku Rawę Mazowiecką odwiedził Minister Sportu i Turystyki Pan Witold Bańka. Na zorganizowanej na stadionie miejskim konferencji prasowej Pan minister zapoznał się z koncepcją przebudowy stadionu miejskiego, polegającej na budowie 4 torowej bieżni o długości 400 m. oraz utworzeniu na polach za bramkami terenu do rozgrywania i trenowania dyscyplin lekkoatletycznych, jak rzut oszczepem, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą. Minister zapoznał się również z koncepcją budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 2. Pan Minister Witold Bańka zapewnił, że w najbliższych latach będą środki w Budżecie Państwa na takie inwestycje jakie proponuje pan Dariusz Misztal Burmistrz Rawy Mazowieckiej, pod warunkiem, że będą one spełniać określone standardy oraz muszą być ogólnodostępne dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej.

Rawa dobrym przykładem

10 października w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi odbyło się spotkanie minister Elżbiety Rafalskiej i wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau z samorządowcami z terenu województwa łódzkiego oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Spotkanie było poświęcone podsumowaniu polityki społecznej w regionie łódzkim. Pani minister przedstawiła założenia polityki społecznej państwa oraz stopień wykorzystania środków na realizację poszczególnych programów społecznych.

Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau z wizytą w Rawie


W środę 19 września wojewoda łódzki profesor Zbigniew Rau odwiedził Szkołę Podstawową nr 1 w Rawie. Zapoznał się w jaki sposób wykorzystano środki z przyznanej dotacji w wysokości 150 tys. zł na remont zaplecza socjalnego.

Kolejne konsultacje dokumentacji projektowej sali gimnastycznej dla SP nr 2

W dniu 27 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się kolejne już spotkanie Zespołu powołanego przez burmistrza do spraw konsultacji dokumentacji projektowej nowej sali gimnastycznej dla SP nr 2. W skład Zespołu weszli pracownicy UM, nauczyciele WF, radni i dyrekcja szkoły

Interwencja Burmistrza w sprawie rawskiego szpitala

W związku z rozwiązaniem, w trybie natychmiastowym, przez Zarząd Powiatu Rawskiego umowy dzierżawy Szpitala św. Ducha z firmą AMG, pragnę Państwa poinformować o moich działaniach podjętych w NFZ w sprawie zabezpieczenia mieszkańców Rawy Mazowieckiej oraz powiatu rawskiego w podstawowe świadczenia medyczne.

Komunikacja miejska z autobusem niskopodłogowym

Rawa Mazowiecka jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym funkcjonuje bezpłatna komunikacja miejska. Od ponad roku cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem i korzysta z niej na co dzień coraz większa liczba mieszkańców. Dotychczasowy mikrobus wykorzystywany do przewozu osób, w pewnym stopniu utrudniał podróżowanie osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi.

Informacja o powołaniu Zespołu Konsultacyjnego do spraw Rewitalizacji

W dniu 14 marca 2018 roku Burmistrz Dariusz Misztal, powołał Zespół Konsultacyjny do spraw Rewitalizacji.Zespół Konsultacyjny ds. Rewitalizacji pełni funkcję opiniodawczo-doradczą wobec Burmistrza w zakresie realizacji programu rewitalizacji. Kadencja Zespołu trwa trzy lata licząc od pierwszego posiedzenia Zespołu.

Otwarcie Centrum Medyczne.

W listopadzie 2017 roku podpisana została umowa najmu pomieszczeń zlokalizowanych nad Żłobkiem Miejskim „Tuptuś”. Z dwóch ofert, które wpłynęły w ramach postępowania przetargowego, wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy CENTRUM OPTYCZNO OKULISTCZNE SZELIGA, Żyrardów i z tym podmiotem podpisano umowę.

Pół miliona dotacji dla rawskiego żłobka

To już kolejny rok, kiedy środki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płyną do Rawy Mazowieckiej. Są to fundusze przeznaczone dla naszego żłobka. Największa część dotacji (blisko 350 tys. zł) zostanie skierowana na utworzenie 35 nowych miejsc dla najmłodszych rawian.

Informacja Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka

BURMISTRZ MIASTA RAWA MAZOWIECKA informuje, iż Miasto Rawa Mazowiecka w dniu 28 grudnia 2017 r. podpisało umowę z WOJEWÓDZKIM FUNDUSZEM OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI na dofinansowanie w formie dotacji zadania pn:
„Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Rawa Mazowiecka”

Ruszył konkurs OCHRONA ZABYTKÓW 2018

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłasza konkurs na udzielenie dotacji na wykonanie w 2018 roku prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego.
Nabór wniosków: 16.01.2018 – 28.02.2018
Budżet: 5 000 000 zł
O dofinansowanie może się ubiegać każdy, kto posiada tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Informacja Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka

BURMISTRZ MIASTA RAWA MAZOWIECKA informuje, iż Miasto Rawa Mazowiecka w dniu 28 grudnia 2017 r. podpisało umowę
z WOJEWÓDZKIM FUNDUSZEM OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI

Dlaczego wycinane są drzewa przy rewaloryzacji parku?

Na terenie naszego Parku obowiązują dwie podstawowe formy ochrony prawnej: wpis do rejestru zabytków i ustanowiony wzdłuż rzeki Rawki korytarz rezerwatu przyrody (nie wspominając o pomnikach przyrody). Z tej przyczyny podjęcie działań na tym terenie wymagało od Miasta uzyskania stosownych uzgodnień i pozwoleń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Stosowne zezwolenia i uzgodnienia zostały uzyskane i są dołączone do pozwolenia na budowę.

Drzewa na ulicy Kościuszki

W związku z licznymi pytaniami rawian o wycinkę drzew na ul. Kościuszki uprzejmie informujemy, że drzewa zostały usunięte, ponieważ w okresie wegetacji nie dawały żadnych oznak życia – były suche (patrz dokumentacja fotograficzna) i stwarzały potencjalne zagrożenia dla przechodniów oraz parkujących samochodów.

Umowa na dofinansowanie z UE podpisana

W środę, 18 października, w obecności wicemarszałka Dariusza Klimczaka oraz członka Zarządu Województwa Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej, została podpisana umowa na dofinansowanie z UE infrastrukturalnego projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Miasto otrzymało blisko 16 mln zł na realizację czterech zadań inwestycyjnych, zawartych w projekcie.

Rawa na liście projektów z dofinansowaniem

Zarząd Województwa Łódzkiego w dniu 5 września opublikował listę projektów, które zostały wybrane do dofinansowania ze środków UE, w ramach konkursu dla naboru nr RPLD.06.03.02-IZ.00-10-001/16 - VI Oś Priorytetowa: Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu. Rawski projekt rewitalizacyjny, obejmujący cztery zadania, został oceniony wysoko. Dwa zadania są już w trakcie realizacji, tj. rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego oraz remont muzeum. Na rewaloryzację parku Miasto pozyskało także środki z WFOŚiGW w Łodzi.

Ruszyła kampania „Czad i ogień. Obudź czujność”

Co czwarty Polak błędnie myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Rusza kampania społeczna prowadzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień. Obudź czujność”.

Ponowna wizyta ekspertów ds. funduszy europejskich

W poniedziałek, 28 listopada w Rawie Mazowieckiej gościć będzie ponownie kampania informacyjna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego na temat możliwości skorzystania z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.