Treść strony

Bezpieczne przejścia

16 października br. w Szkole Podstawowej nr 1 odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze policji oraz straży miejskiej, którzy przybliżyli dzieciom przepisy ruchu drogowego, a także omówili zasady bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie szkoły przygotowali inscenizację wypadku drogowego z udziałem pieszego. Spotkanie odbyło się w ramach działań związanych z projektem pn. "Modernizacja przejść dla pieszych w Rawie Mazowieckiej celem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Rawianie w sieci - plan szkoleń

Publikujemy plan szkoleń w ramach projektu "Rawianie w sieci". Jednocześnie zaznaczamy, że podany plan może ulec zmianie w zależności od zainteresowania projektem mieszkańców naszego miasta.

Festyn "Witaj Przedszkolaku" już za nami

W niedzielę 29 września 2019 r. najmłodsi mieszkańcy Rawy Mazowieckiej bawili się podczas festynu „Witaj Przedszkolaku” na terenie Hali Milenium przy ul. Kazimierza Wielkiego.W trakcie festynu na scenie zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2 i nr 4. Po występach dzieci mogły wspólnie bawić się korzystając z przygotowanych stanowisk do zabawy. Wyjątkową atrakcją były dwa roboty Transformers, z którymi dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Konferencja NFOŚiGW i podpisanie umowy na dofinansowanie

30 września br. w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej odbyła się konferencja informacyjna zorganizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotycząca finansowania przedsięwzięć ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka podpisał umowę na dofinansowanie zadania polegającego na przygotowaniu dokumentu pn. "Strategia rozwoju elektromobilności dla Miasta Rawa Mazowiecka do roku 2030". Kwota dotacji wynosi 50 000,00 złotych.

"Witaj przedszkolaku" – 29 września

Impreza „Witaj przedszkolaku” już od lat odbywa się w Rawie Mazowieckiej na początku września. Niestety w tym roku ze względu na niesprzyjającą aurę impreza planowana na 8 września została odwołana, ale… Miło nam poinformować wszystkie maluchy, że "Witaj Przedszkolaku" odbędzie się w niedzielę 29 września. Festyn odbędzie się w niedzielę w godz. 14.00 – 18.00 na terenie Hali Milenium przy ul. Kazimierza Wielkiego 28 w Rawie Mazowieckiej.

Rawianie w sieci - plan szkoleń

Publikujemy plan szkoleń w ramach projektu "Rawianie w sieci". Jednocześnie zaznaczamy, że może on ulec zmianie w zależności od zainteresowania projektem mieszkańców naszego miasta.

Konkurs plastyczny „Pieszy bezpieczny na drodze”

Miasto Rawa Mazowiecka przystąpiło do „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. Wynikiem realizacji tego programu w naszym mieście będzie modernizacja trzech przejść dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej na ulicach Jerozolimskiej, Słowackiego i Warszawskiej. Efektem tej modernizacji będzie poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Trwają bezpłatne szkolenia dla mieszkańców miasta

Miasto Rawa Mazowiecka do końca bieżącego roku realizuje projekt bezpłatnych szkoleń dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej. Ze szkoleń skorzystało do tej pory 72 mieszkańców naszego miasta, którzy mogli poszerzyć swoje umiejętności w pracy z komputerem. W trakcie szkoleń można było dowiedzieć się o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu w trakcie wykonywania codziennych transakcji finansowych: zakupów online, planowania podróży, czy też korzystania z bankowości elektronicznej.

Bezpieczne przejścia

19 sierpnia br. zostało podpisane z Wojewodą Łódzkim porozumienie dotyczące realizacji w naszym mieście "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020". Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa na przejściach bez sygnalizacji świetlnej na ulicach Jerozolimskiej, Słowackiego i Warszawskiej w Rawie Mazowieckiej. Kwota dofinansowania dla Miasta wynosi 98 000,00 zł.

Rawianie w sieci

5 września w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rawie Mazowieckiej odbyło się kolejne szkolenie w ramach projektu "Rawianie w sieci" - rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Rawy Mazowieckiej. W trakcie szkolenia uczestnicy poznają jak korzystać w bezpieczny sposób z internetu, jak korzystać z usług e-administracji, czym jest bankowość elektroniczna, profil ePAUP, czy też jakie aplikacje można wykorzystać w codziennym życiu.

Witaj przedszkolaku - już w niedzielę

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla, Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska serdecznie zapraszają najmłodszych mieszkańców naszego miasta z rodzicami na Festyn pt. „Witaj Przedszkolaku”. Festyn odbędzie się w niedzielę 8 września 2019 r. w godz. 14.00 – 18.00 na terenie Centrum Kupieckiego „Rawiak” przy ul. Reymonta 7a w Rawie Mazowieckiej. W programie: place zabaw, platformy do zjeżdżania, zamki do skakania, euro-bungee, animacje i zabawy dla dzieci i rodziców, fotobudka, malowanie buziek, kolorowe warkoczyki, spotkanie z robotami „Transformers” i wiele innych atrakcji.

Kto zagra na Dniach Rawy 2020?

30-31 maja to termin Dni Rawy w roku 2020. Chcemy poznać preferencje mieszkańców Rawy odnośnie zespołu - gwiazdy święta naszego miasta. Od 2 do 15 września przeprowadzamy sondę wśród mieszkańców. Będą mogli Państwo wskazać swojego ulubionego wykonawcę przysyłając propozycje drogą mailową na adres dni.rawy@miastorawa.pl. Czekamy na Państwa głosy.

Mixer Regionalny – zmiana organizacji ruchu

W związku z odbywającym się 7 września 2019 r. Mixerem Regionalnym nastąpi zmiana organizacji ruchu i utrudnienia dla mieszkańców ulic: ks. Skorupki, Zamkowa, Ziemowita, Zatylna, Krzywe Koło. Ww. ulice zostaną zamknięte dla ruchu samochodowego 7 września od godz. 03.00 do 8 września do godz. 05.00. Jednocześnie informujemy, iż mieszkańcy tych ulic zezwolenia na wjazd mogą odbierać od dnia 2 września 2019 r. w siedzibie Straży Miejskiej w Urzędzie Miasta Rawa Mazowiecka przy Pl. Piłsudskiego 4, pokój nr 5.

Rawianie w sieci - ruszyły bezpłatne szkolenia

W dniu 23 sierpnia w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Rawie Mazowieckiej ruszyły pierwsze szkolenia w ramach projektu "Rawianie w sieci" - rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Rawy Mazowieckiej.Dwie 12-osobowe grupy zainaugurowały projekt szkoleniem pt. Moje finanse i transakcje w sieci, w trakcie którego poznają nie tylko czy jest sam Internet, ale jak z niego korzystać w bezpieczny sposób, robiąc w nim zakupy i dokonując płatności elektronicznych, jak korzystać z usług e-administracji, czy jest bankowość elektroniczna, profil ePAUP, czy też jakie aplikacje można wykorzystać w codziennym życiu.

Komunikacja miejska – ankieta

Drodzy Mieszkańcy,
wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom od września bieżącego roku planujemy wprowadzić zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Dotyczyć one mogą zarówno tras przejazdu autobusu jak i godzin kursowania. Interesują nas Państwa opinie na ten temat, ponieważ pragniemy maksymalnie dostosować kursy komunikacji miejskiej do Państwa potrzeb. Stąd badanie ankietowe.

Unijny projekt rewitalizacji centrum miasta - na półmetku

Przez kilkanaście minionych lat przeprowadzono wiele inwestycji poza historycznym centrum miasta. Zadbano m.in. o bazę oświatową, kulturalną, rekreacyjno – sportową, wybudowano lub wyremontowano drogi, położono infrastrukturę podziemną, wykonano termomodernizację obiektów.Samo centrum Rawy pod tym względem nie zostało wystarczająco doinwestowane. A tym samym przez lata nie zmieniła się jego funkcjonalność. Często mówi się o nim jak o gigantycznym parkingu, miejscu bez charakteru. A jest to teren objęty strefą ścisłej ochrony konserwatorskiej. Ma więc duży potencjał kulturowy i reprezentacyjny.

Miasto pomaga szpitalowi

W dniu 13 czerwca 2019 r. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Szpital Św. Ducha, ul. Warszawska 14 w Rawie Mazowieckiej odbyło się przekazanie sprzętu do pracowni endoskopii: videogastroskopu HD, videogastroskopu nosowego, videokolonoskopu HD, automatycznej myjni endoskopowej, ssaka endoskopowego oraz monitora medycznego o wartości 199 854 zł.

Badanie sondażowe dot. teleopieki w Rawie Mazowieckiej

Teleopieka w uproszczeniu to system pomocy osobom starszym, samotnym, dotkniętym chorobą, oparty na nadajniku i terminalu, zainstalowanym w mieszkaniu. Nadajnik w postaci breloczka lub bransoletki taka osoba nosi na nadgarstku i w razie zasłabnięcia, upadku lub innej sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu uruchamia go, łącząc się z centrum alarmowym.

Dni Rawy - zmiana organizacji ruchu

W związku z odbywającymi się 8 i 9 czerwca 2019 r. Dniami Rawy Mazowieckiej nastąpi zmiana organizacji ruchu i utrudnienia dla mieszkańców ulic: ks. Skorupki, Zamkowa, Ziemowita, Zatylna, Krzywe Koło. Ww. ulice zostaną zamknięte dla ruchu samochodowego od dnia 8 czerwca od godz. 12.00 do dnia 9 czerwca do godz. 21.00.

Środki na modernizację przejść dla pieszych

W tym tygodniu zastępca Burmistrza Miasta Artur Piotrowski odebrał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji promesę dofinansowania zadania „Modernizacja przejść dla pieszych w Rawie Mazowieckiej celem poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Promesę na kwotę 98 tysięcy zł wręczył wiceminister Jarosław Zieliński. Wniosek Miasta Rawa Mazowiecka był jednym ze 104 wniosków pozytywnie ocenionych na ponad 300 złożonych do ministerstwa.

Maj z TOPORAMI

Klub Toporowy zaprasza wszystkich miłośników gier i fantastyki. Poniżej przedstawiamy plan zajęć na maj. W programie przewidziano planszówki, sesje gier RPG a także gier video. TOPORY zapraszają!

Czym grozi smog

O szkodliwości smogu wiele się ostatnio mówi. Zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 2 debata na ten temat dostarczyła wielu dodatkowych informacji, m.in. o wpływie smogu na nasz organizm. Warto uświadomić sobie, że smog nie boli, ale jego małe cząsteczki przenikają do najdalszych zakamarków naszego organizmu i robią tam złą robotę.

Wszystko o smogu

Czym jest smog, co go powoduje, jak wpływa na nasze zdrowie, w jaki sposób możemy sobie z nim radzić - o tym wszystkim będzie mowa podczas debaty, organizowanej w czwartek przez Szkołę Podstawową nr 2. Szkoła posiada Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, a jej udział w Edukacyjnej Sieci Antysmogowej wpisuje się w działania prozdrowotne.

Minister sportu z wizytą w Rawie.

W dniu dzisiejszym, tj. 30 października 2018 roku Rawę Mazowiecką odwiedził Minister Sportu i Turystyki Pan Witold Bańka. Na zorganizowanej na stadionie miejskim konferencji prasowej Pan minister zapoznał się z koncepcją przebudowy stadionu miejskiego, polegającej na budowie 4 torowej bieżni o długości 400 m. oraz utworzeniu na polach za bramkami terenu do rozgrywania i trenowania dyscyplin lekkoatletycznych, jak rzut oszczepem, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą. Minister zapoznał się również z koncepcją budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 2. Pan Minister Witold Bańka zapewnił, że w najbliższych latach będą środki w Budżecie Państwa na takie inwestycje jakie proponuje pan Dariusz Misztal Burmistrz Rawy Mazowieckiej, pod warunkiem, że będą one spełniać określone standardy oraz muszą być ogólnodostępne dla mieszkańców Rawy Mazowieckiej.

Rawa dobrym przykładem

10 października w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi odbyło się spotkanie minister Elżbiety Rafalskiej i wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau z samorządowcami z terenu województwa łódzkiego oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Spotkanie było poświęcone podsumowaniu polityki społecznej w regionie łódzkim. Pani minister przedstawiła założenia polityki społecznej państwa oraz stopień wykorzystania środków na realizację poszczególnych programów społecznych.

Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau z wizytą w Rawie


W środę 19 września wojewoda łódzki profesor Zbigniew Rau odwiedził Szkołę Podstawową nr 1 w Rawie. Zapoznał się w jaki sposób wykorzystano środki z przyznanej dotacji w wysokości 150 tys. zł na remont zaplecza socjalnego.

Kolejne konsultacje dokumentacji projektowej sali gimnastycznej dla SP nr 2

W dniu 27 sierpnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się kolejne już spotkanie Zespołu powołanego przez burmistrza do spraw konsultacji dokumentacji projektowej nowej sali gimnastycznej dla SP nr 2. W skład Zespołu weszli pracownicy UM, nauczyciele WF, radni i dyrekcja szkoły

Interwencja Burmistrza w sprawie rawskiego szpitala

W związku z rozwiązaniem, w trybie natychmiastowym, przez Zarząd Powiatu Rawskiego umowy dzierżawy Szpitala św. Ducha z firmą AMG, pragnę Państwa poinformować o moich działaniach podjętych w NFZ w sprawie zabezpieczenia mieszkańców Rawy Mazowieckiej oraz powiatu rawskiego w podstawowe świadczenia medyczne.

Komunikacja miejska z autobusem niskopodłogowym

Rawa Mazowiecka jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym funkcjonuje bezpłatna komunikacja miejska. Od ponad roku cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem i korzysta z niej na co dzień coraz większa liczba mieszkańców. Dotychczasowy mikrobus wykorzystywany do przewozu osób, w pewnym stopniu utrudniał podróżowanie osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi.

Informacja o powołaniu Zespołu Konsultacyjnego do spraw Rewitalizacji

W dniu 14 marca 2018 roku Burmistrz Dariusz Misztal, powołał Zespół Konsultacyjny do spraw Rewitalizacji.Zespół Konsultacyjny ds. Rewitalizacji pełni funkcję opiniodawczo-doradczą wobec Burmistrza w zakresie realizacji programu rewitalizacji. Kadencja Zespołu trwa trzy lata licząc od pierwszego posiedzenia Zespołu.

Otwarcie Centrum Medyczne.

W listopadzie 2017 roku podpisana została umowa najmu pomieszczeń zlokalizowanych nad Żłobkiem Miejskim „Tuptuś”. Z dwóch ofert, które wpłynęły w ramach postępowania przetargowego, wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy CENTRUM OPTYCZNO OKULISTCZNE SZELIGA, Żyrardów i z tym podmiotem podpisano umowę.

Pół miliona dotacji dla rawskiego żłobka

To już kolejny rok, kiedy środki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płyną do Rawy Mazowieckiej. Są to fundusze przeznaczone dla naszego żłobka. Największa część dotacji (blisko 350 tys. zł) zostanie skierowana na utworzenie 35 nowych miejsc dla najmłodszych rawian.

Informacja Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka

BURMISTRZ MIASTA RAWA MAZOWIECKA informuje, iż Miasto Rawa Mazowiecka w dniu 28 grudnia 2017 r. podpisało umowę z WOJEWÓDZKIM FUNDUSZEM OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI na dofinansowanie w formie dotacji zadania pn:
„Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu miasta Rawa Mazowiecka”

Ruszył konkurs na OCHRONA ZABYTKÓW 2018

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłasza konkurs na udzielenie dotacji na wykonanie w 2018 roku prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa łódzkiego.
Nabór wniosków: 16.01.2018 – 28.02.2018
Budżet: 5 000 000 zł
O dofinansowanie może się ubiegać każdy, kto posiada tytuł prawny do zabytku wpisanego do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Informacja Burmistrza Miasta Rawa Mazowiecka

BURMISTRZ MIASTA RAWA MAZOWIECKA informuje, iż Miasto Rawa Mazowiecka w dniu 28 grudnia 2017 r. podpisało umowę
z WOJEWÓDZKIM FUNDUSZEM OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W ŁODZI

Dlaczego wycinane są drzewa przy rewaloryzacji parku?

Na terenie naszego Parku obowiązują dwie podstawowe formy ochrony prawnej: wpis do rejestru zabytków i ustanowiony wzdłuż rzeki Rawki korytarz rezerwatu przyrody (nie wspominając o pomnikach przyrody). Z tej przyczyny podjęcie działań na tym terenie wymagało od Miasta uzyskania stosownych uzgodnień i pozwoleń Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Stosowne zezwolenia i uzgodnienia zostały uzyskane i są dołączone do pozwolenia na budowę.

Drzewa na ulicy Kościuszki

W związku z licznymi pytaniami rawian o wycinkę drzew na ul. Kościuszki uprzejmie informujemy, że drzewa zostały usunięte, ponieważ w okresie wegetacji nie dawały żadnych oznak życia – były suche (patrz dokumentacja fotograficzna) i stwarzały potencjalne zagrożenia dla przechodniów oraz parkujących samochodów.

Umowa na dofinansowanie z UE podpisana

W środę, 18 października, w obecności wicemarszałka Dariusza Klimczaka oraz członka Zarządu Województwa Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej, została podpisana umowa na dofinansowanie z UE infrastrukturalnego projektu pn. Rewitalizacja Miasta Rawa Mazowiecka. Miasto otrzymało blisko 16 mln zł na realizację czterech zadań inwestycyjnych, zawartych w projekcie.

Rawa na liście projektów z dofinansowaniem

Zarząd Województwa Łódzkiego w dniu 5 września opublikował listę projektów, które zostały wybrane do dofinansowania ze środków UE, w ramach konkursu dla naboru nr RPLD.06.03.02-IZ.00-10-001/16 - VI Oś Priorytetowa: Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu. Rawski projekt rewitalizacyjny, obejmujący cztery zadania, został oceniony wysoko. Dwa zadania są już w trakcie realizacji, tj. rewaloryzacja zabytkowego parku miejskiego oraz remont muzeum. Na rewaloryzację parku Miasto pozyskało także środki z WFOŚiGW w Łodzi.

Ruszyła kampania „Czad i ogień. Obudź czujność”

Co czwarty Polak błędnie myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Rusza kampania społeczna prowadzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Czad i ogień. Obudź czujność”.

Ponowna wizyta ekspertów ds. funduszy europejskich

W poniedziałek, 28 listopada w Rawie Mazowieckiej gościć będzie ponownie kampania informacyjna Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego na temat możliwości skorzystania z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.