Treść strony

Półkolonie dla dzieci w "Dużym" kościele

W sierpniu bieżącego roku parafia pw. NP NMP organizuje dwa turnusy półkolonii dla dzieci ze szkół podstawowych klas III-VIII. Pierwszy turnus w dniach 1-14 sierpnia, drugi w dniach 19-30 sierpnia. Zainteresowanych informujemy, że karty na półkolonie będzie można odebrać w najbliższą niedzielę po mszach św. w "Dużym" kościele. Szczegółowe informacje będą dostępne wkrótce na stronie internetowej parafii i w gablocie przed kościołem.

  • data: 2019-06-12

Dni Rawy 2019 za nami

Za nami weekend dobrej zabawy na świeżym powietrzu - Dni Rawy Mazowieckiej. Była to bogata i ciekawa dwudniowa impreza. Zamkowe atrakcje rozpoczęły się w sobotę. Już od godz. 15 dzieci bawiły się w strefie animacji. Niesamowite emocje wzbudziła polsko-węgierska parada motocyklowa. Równocześnie rozpoczął się program sceniczny, a wśród wykonawców wystąpiły gwiazdy sobotniego wieczoru: Brathanki i Łukasz Zagrobelny.

Dni Rawy z udziałem gości z Węgier i Czech

Dni Rawy były okazją do spotkań z władzami miast partnerskich naszego miasta. Goście z węgierskiego Nyirbator oraz z czeskich Boskovic bawili się razem z publicznością, obejrzeli też nasze miasto, odwiedzając m.in. wyremontowane muzeum i nową wystawę na baszcie, miejski park, halę sportową, basen i zrewitalizowany kościół pw. NP NMP. Na święto Rawy przyjechali też, tak jak i w ubiegłych latach, motocykliści z Węgier i wspólnie z Rawskim Klubem Motocyklowym pojechali w sobotniej paradzie.

Zapraszamy na Dni Rawy Mazowieckiej 2019

Dni Rawy Mazowieckiej - już wkrótce, 8-9 czerwca odbędzie się święto miasta. Po raz kolejny czeka nas moc wyjątkowych atrakcji.
Od godz. 15 w sobotę 8 czerwca otworzymy Strefę Relaksu - krainę zabawy, gier, baśniowych i kosmicznych przygód. Dzieci i młodzież zostaną wciągnięci w świat eko-gier, megaklocków i konkursów.

Uroczyste otwarcie obiektów sakralnych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej po rewitalizacji

W najbliższa sobotę i w niedzielę Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, serdecznie zaprasza do wspólnego dziękowania za zrealizowany projekt pt. „Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii”.

Rawska Kraina Łagodności

Stowarzyszenie TOPORY zaprasza na „Rawską Krainę Łagodności”. Impreza odbędzie się 31 maja (piątek) w dworku Fundacji Fideo przy ul. Miłej 4. Wydarzenie uświetni wystawa malarska Agaty Majdy pt. „Forma w przestrzeni” oraz koncert Tomasza „GrOma” Paciorka. Artysta, który dał się poznać rawskiej publiczności przede wszystkim przy okazji szant, tym razem zagra utwory Jacka Kaczmarskiego, Starego Dobrego Małżeństwa i wielu innych.

Noc Muzeów za nami

Noc muzeów już w najbliższą sobotę. Od godziny 19:00-22:00 będzie można zwiedzać główną siedzibę przy ul. Łowickiej 26. Moc atrakcji będzie na Państwa czekać na Zamku Książąt Mazowieckich m.in. pokazy Braci Herbowej Ziemi Rawskiej, gry i zabawy z Toporami wspólne ognisko. Na to wydarzenie zaprasza Biała Dama z Rawskiego Zamku

Dni Rawy

Już wkrótce, 8-9 czerwca, odbędą się Dni Rawy. Koncerty: Brathanków, Łukasza Zagrobelnego, Felivers i Papa D, pokaz akrobatyki motocyklowej, polsko-węgierska motoparada, strefa animacji dla dzieci, przejazdy wąskotorówką i wiele innych atrakcji. To wyjątkowy czas rawian i naszych gości. Zapraszamy.

Rawski EuroPiknik

Na Rawskim EuroPikniku dopisała nie tylko pogoda, ale i humory. Uczestnicy imprezy bawili się przed domem kultury z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Kluczowymi elementami popołudnia były występy rawian. Przedszkolaki z Tęczowej Jedyneczki w strojach rawsko-opoczyńskich chwyciły za serca publiczność. Członkowie Kapeli Rawianie z pewnością byliby dumni z popisów małych tancerzy. Swoje talenty zaprezentowali również młodzi z Ogniska Muzycznego

Noc Muzeów

Tradycyjnie jak to w maju również Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów. 18 maja w sobotę w godz. 19:00-22:00 będzie można zwiedzać główną siedzibę przy ul. Łowickiej 26. Moc atrakcji będzie na Państwa czekać na Zamku Książąt Mazowieckich m.in. pokazy Braci Herbowej Ziemi Rawskiej, gry i zabawy z Toporami, wspólne ognisko.

Rawski EuroPiknik

Zapraszamy w sobotnie popołudnie 11 maja, do rawskiego domu kultury. Spędzimy czas miło i rodzinnie. Na rawian i gości czeka moc atrakcji, a wszystko dlatego, że świętujemy Dni Otwarte Funduszy Europejskich i 15 lat Polski w Unii Europejskiej. Nie wszyscy pewnie pamiętają, ale modernizacja rawskiego domu kultury była jedną z pierwszych w Rawie inwestycji dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Przez lata obecności Polski w UE zrealizowano na terenie naszego miasta około stu projektów. Dzięki temu i dzięki zaangażowaniu podmiotów publicznych i prywatnych, Rawa zmieniła się na lepsze. Niewielki fragment tych zmian zobaczymy na wystawie fotografii, dokumentującej kilka z licznych przedsięwzięć wspartych z UE.

Rawianie w sieci

Miasto Rawa Mazowiecka pozyskało środki finansowe w wysokości 148 320,00 zł na realizację projektu pn. „Rawianie w sieci” – rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Rawy Mazowieckiej. Jest to konkurs grantowy w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa nr III: Cyfrowe Kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1: Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych dotycząca realizacji projektu grantowego pn. „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego”. Realizacja projektu jest w 100% finansowana ze środków pochodzących z grantu.

Wykład o Janie Chryzostomie Pasku w Muzeum Ziemi Rawskiej

W dniu 9 maja, w naszym muzeum gościliśmy dr. hab. Andrzeja Korytko z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego, który w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób przybliżył nam postać Jana Chryzostoma Paska. Dziękujemy panu profesorowi i wszystkim przybyłym gościom. Poniżej fotorelacja

Radosne Święto w Rawie Mazowieckiej

W Rawie Mazowieckiej świętowaliśmy wspólnie na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich obchody 228. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gospodarzami uroczystości byli: Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Wójtowie Gmin Rawa Mazowiecka, Cielądz, Regnów i Sadkowice.Po mszy świętej polowej, celebrowanej przez proboszczów rawskich parafii odbył się festyn Organizacji Pozarządowych „Radosne Święto”.

Jan Chryzostom Pasek - wykład w Muzeum

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na popularnonaukowy wykład profesora A. Korytko z Olsztyna poświęcony Janowi Chryzostomowi Paskowi - jednej z najbardziej znanej postaci z przeszłości ziemi rawskiej. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Rawskiej w czwartek - 9 maja na godz. 17:00

TOPORY zapraszają na grę miejską i Topogranie

Stowarzyszenie TOPORY ma przyjemność zaprosić Państwa na grę miejską "Pokaż co wiesz o Rawie- kalambury drużynowe", która będzie rozgrywana podczas festynu "Radosne Święto". Po raz kolejny miasto stanie się planszą do gry. Tym razem na uczestników czekają kalambury związane z historią Rawy. Rozpoczęcie gry jest przewidziane na godz. 11.30 na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich, przy namiocie Stowarzyszenia TOPORY. Zapisy ruszają już teraz.

Wieczorek poetycki z Ewą Kumor

Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z autorką dwóch tomików wierszy "Rozszyfrować szczęście" i "Stań na skraju ciszy". Ewa Kumor mieszka i tworzy w naszym powiecie i ma już swoje stałe grono czytelników. Ale w piątek (26 kwietnia) na 18.00 zapraszamy także tych, którzy z poezją Ewy Kumor nie mieli jeszcze okazji się zetknąć.

"Lokomotywa" na Światowy Dzień Książki

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzisiaj na zaproszenie księgarni „Między Kartkami” burmistrz Piotr Irla uczestniczył w spotkaniu z dziećmi, którym przeczytał klasykę polskiej literatury dziecięcej. Zaproszone przedszkolaki z radością wysłuchały „Lokomotywę” Juliana Tuwima.

Radosne Święto - obchody 3 Maja w Rawie

Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, wójtowie gmin: Rawa Mazowiecka, Cielądz, Regnów i Sadkowice zapraszają na Festyn Organizacji Pozarządowych „Radosne Święto” - uroczystość 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody odbędą się 3 maja 2019 r. na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. polową w asyście pocztów sztandarowych o godz. 10.

Wielkanocny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła

Ponad sto osób odwiedziło Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła w Muzeum Ziemi Rawskiej w niedzielę 7 kwietnia. Podczas kiermaszu swoje dzieła zaprezentowało 9 lokalnych twórców. Mieszkańcy, którzy odwiedzili muzeum mogli kupić wyjątkowe ozdoby świąteczne, m.in. pisanki, palemki, drewniane figurki, wycinanki oraz koszyczki wielkanocne zdobione kwiatami z krepiny. Przybyłe osoby mogły zapoznać się z twórczością ludową a także wziąć udział w warsztatach plastyki obrzędowej.

Zaproszenie na Wielkanocny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła

Już w niedzielę 7 kwietnia 2019 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Rawskiej przy ul. Łowickiej 26 w godz. 9-15 odbędzie się kiermasz wielkanocny. W kiermaszu wezmą udział twórcy ludowi regionu rawskiego, którzy zaprezentują poprzez swoją twórczość tradycyjne, zanikające dziedziny sztuki ludowej i plastyki obrzędowej, takie jak: pisanki, palmy wielkanocne, wycinanki, ozdoby z bibuły i papieru, hafty, wyroby szydełkowe oraz rzeźbę. Także osoby zajmujące się rękodziełem artystycznym będą miały okazję do zaprezentowania swoich prac.

Warsztaty rzeźbiarskie na zakończenie wystawy

Każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w rzeźbie albo chciałby udoskonalić swój warsztat, zapraszamy do rawskiego muzeum w piątek (29 marca), na godz. 14.00. Pani Ela Świderek, której prace można oglądać tam od kilku tygodni, poprowadzi warsztaty rzeźbiarskie. Pani Ela zajmuje się rzeźbą ludową. Kontynuuje w ten sposób tradycje rodzinne.Ojciec artystki, Mieczysław Żegliński, którego kolekcję rzeźb posiada nasze muzeum, rozwinął swój talent w drugiej połowie XX w.

Wystawa "Rzeźba ludowa Mieczysława Żeglińskiego i Eli Świderek" w Muzeum Ziemi Rawskiej

Wczoraj w Muzeum Ziemi Rawskiej miał miejsce wernisaż wystawy "Rzeźba ludowa Mieczysława Żeglińskiego i Eli Świderek" ze zbiorów muzeum oraz zbiorów prywatnych Pani Eli. Ekspozycja będzie prezentowana w MZR do końca marca.

„Bezpieczna rawianka” – kurs samooobrony na Dzień Kobiet

Miasto Rawa Mazowiecka i Redakcja „Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolicy” mają dla 20 Pań - rawianek wyjątkowy prezent – bezpłatny kurs samoobrony. Do udziału w kursie zapraszamy Panie w wieku 30+. Nabór uczestniczek - 8 marca. Panie podczas zajęć zwiększą swoje poczucie bezpieczeństwa i poprawią sprawność fizyczną. Uczestniczki kursu zdobędą również podstawową wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nabór uczestniczek zostanie przeprowadzony w piątek, 8 marca w godz. 9-16 przez redakcję „Głosu Rawy”. Wystarczy zadzwonić na redakcyjny telefon 603 756 860 i zgłosić chęć udziału w projekcie.

Kolejna dotacja w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 MALUCH + 2019.

Żłobek Miejski z Oddziałami Integracyjnymi „Tuptuś” otrzyma 202.200 zł. na funkcjonowanie miejsc opieki w 2019 roku. Dodatkowo pozyskane zostały fundusze na utworzenie i zapewnienie funkcjonowania jednego nowego miejsca dla dziecka niepełnosprawnego w wysokości 25.000 zł, przy czym koszt całego zadania to kwota 34.000 zł i zostanie ona przeznaczona na utworzenie sali Doświadczania Świata.
  • Maluch+

Ferie w muzeum

Pierwsze warsztaty feryjne "Grosz do grosza" na Zamku Książąt Mazowieckich za nami. Uczestnicy mogli zapoznać się z tajnikami pracy mincerza, wybić własną okolicznościową monetę, a także opracować projekt własnej . Na kolejne warsztaty tym razem archeologiczne pod hasłem "Skarby w ziemi ukryte" zapraszamy w najbliższy czwartek 14 lutego w godz. 10-12 również na Zamku w Rawie.

Ferie w Bibliotece 2019

Językowe łamańce, słowne urwisy i rozrabiaki, niesforne zwierzaki i inne opowieści śmiesznej treści i opowiadania do chichotania czekają na uczestników tegorocznych FERII W BIBLIOTECE.

Nie zabraknie też zagadek literackich, gier dydaktycznych i atrakcyjnych zabaw ruchowych.
Wszystkie zajęcia odbywają się w sali konferencyjnej MBP przy ul. Wyszyńskiego 7.

Rawski Klub Miłośników Gier i Fantastyki serdecznie zaprasza na Ferie z Toporami 2019.

Rawski Klub Miłośników Gier i Fantastyki serdecznie zaprasza na Ferie z Toporami 2019.
Wszystkie eventy będą się odbywać w siedzibie Klubu Miłośników Gier i Fantastyki przy ulicy Zwolińskiego 1 z wyjątkiem Rawski Dzień RPG,który odbędzie się w w ZSCEZiU im Mikołaja Kopernika, ul. Zwolińskiego 46.

Ekopracownia pod chmurką

Szkoła Podstawowa nr 2 im Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej rozpoczęła realizację projektu „Ekopracownia pod chmurką". W wyniku rozstrzygnięcia konkursu pn. „Ekopracownia pod chmurką", szkoła otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Wieczory kolędowe

W minioną niedzielę w cyklu "Wieczory kolędowe" wystąpił w naszym kościele młodzieżowy Zespół Jaspis. Dziękujemy Jakubowi i Paulinie za prowadzenie tego najmłodszego zespołu muzycznego w naszej parafii.

Kolejne spotkanie Klubu Kolekcjonera

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie Klubu Kolekcjonerów, które odbędzie się w Muzeum Ziemi Rawskiej, w najbliższą sobotę 26 stycznia o godz. 11:00. Zapraszamy.

V. Turniej Rawa Gra w Brydża

Po długiej(11 godzin) i zaciętej rywalizacji zakończyła się piąta edycja turnieju „Rawa Gra w Brydża”. W turnieju wzięło udział 22 uczestników z Rawy Mazowieckiej, Skierniewic i Warszawy

Topory i kalendarz Imprez na styczeń 2019 roku.

Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki Topory, przedstawia Państwu kalendarz Imprez na styczeń 2019 roku.

Rozstrzygnięcie XX edycji konkursu "Szopka ludowa regionu rawskiego"

W piątek 21 grudnia 2018 roku, w Muzeum Ziemi Rawskiej nastąpiło rozstrzygnięcie XX edycji konkursu "Szopka ludowa regionu rawskiego". Autorom najlepszych prac wręczono nagrody oraz dyplomy W salach wystawowych Muzeum urządzono wystawę pokonkursową zgłoszonych prac.

Muzealne warsztaty plastyczne

Podczas dzisiejszych warsztatów muzealnych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie wykonywali tradycyjne ozdoby choinkowe, którymi przyozdobili podłaźniczkę. Zajęcia prowadziła pani Genowefa Kosiacka-Bąk, twórczyni ludowa z Rzeczycy.

V. jubileuszowa edycja turnieju par brydża towarzyskiego - Rawa Gra w Brydża.

Serdecznie zapraszamy na V. jubileuszową edycję turnieju par brydża towarzyskiego. Rawa Gra w Brydża. W tym roku spotkamy się 5 stycznia 2019 roku w Dworku Fundacji Fideo przy ulicy Miłej 4 w Rawie Mazowieckiej. Wpisowe w tym roku wynosi 30 zł od osoby. Prosimy o zgłaszanie par na wydarzeniu lub jeśli Wasi znajomi nie posiadający Facebooka również chcieli by się zapisać mogą pisać na adres email: kabira@topory.org lub dzwonić pod numer 669732905

ERASMUS+ projekt dofinansowany z funduszy UE, realizowany w Szkole Podstawowej nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2, jest szkołą uczącą się, nauczyciele podejmują działania innowacyjne między innymi eTwinning, czy Erasmus+. To działania mające na celu współpracę międzynarodową uczniów i nauczycieli. W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy 2 projekty eTwinning tj.”Noah’s Ark”,”For every head a headgear” oraz Projekt ERASMUS+ pt. „Partnership to Evaluate, Advise and Review Language Learning” , Akcji 2: Partnerstwa współpracy szkół i mobilności nauczycieli. Dlaczego taki projekt?
Promowanie mobilności nauczycieli, bo podróże zawsze kształcą,

Dzień wolontariatu

W dniu 5. grudnia w siedzibie Fundacji Obudźmy Nadzieję uroczyście obchodzono ważny dla działalności fundacji Dzień Wolontariusza. Wszystkim wolontariuszom składamy serdeczne życzenia i jeszcze większe podziękowania za pracę na rzecz Fundacji i Podopiecznych. Dzięki ich pracy, fundacja może nieść pomoc dla osób potrzebujących, na tak szeroką skalę
A tak świętowano i promowano ideę wolontariatu w fundacji.

Koncert andrzejkowy w Muzeum Ziemi Rawskiej.

W sobotę 1 grudnia w Muzeum Ziemi Rawskiej odbył się koncert andrzejkowy w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać krótkich prezentacji najmłodszych wychowanków Ogniska.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Stowarzyszenie Topory

Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki Topory, przedstawia Państwu kalendarz Imprez na grudzień 2018 roku.

Wolność krzyżami się mierzy – widowisko słowno muzyczne w Parafii pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.

Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości pt.: „Wolność krzyżami się mierzy”. Odbył się w niedzielę 25 listopada 2018 r., przy wypełnionej świątyni, w której po raz pierwszy po prawie 3 miesięcznej przerwie odbywały się niedzielne nabożeństwa.

Spotkanie z Małgorzatą Szejnert

Reportażystka, pisarka, opiekunka i mentorka wybitnych reporterów młodego pokolenia (m.in. Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman) zaszczyci swoją obecnością spotkanie organizowane przez rawski Dyskusyjny Klub Książki.

Zaproszenie do Muzeum

Serdecznie zapraszamy na ostatni wykład w ramach projektu "Rawa dla Niepodległej"

Jubileuszowa gra niepodległościowa

W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę szefowie i szefowe z 1. i 2. Szczepu Rawskiego zorganizowali grę miejską pod hasłem “Symbole narodowe”. Wzięli w niej udział harcerze i harcerki z drużyn rawskich, a także młodzież z miasta - razem 50 uczestników. Rywalizujące zastępy tworzyli Polacy wcieleni do armii rosyjskiej lub niemieckiej.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Rawie Mazowieckiej

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Rawie Mazowieckiej.
Msza w intencji mieszkańców Rawy Mazowieckiej oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie Ratusza.

Relacja z uroczystości w Muzeum Ziemi Rawskiej

Wczoraj - w wigilię Narodowego Święta Niepodległości - w naszym muzeum odbył się cykl wydarzeń będących kulminacją projektu "Rawa dla Niepodległej".

Dąb w setną rocznicę odzyskania niepodległości

Od dzisiaj, specjalny okaz - drzewo symbolizujące potęgę, odwagę i długowieczność będzie rosło w rewaloryzowanym parku. Dąb Niepodległości, posadzony w imieniu wszystkich mieszkańców przez burmistrza Dariusza Misztala i trójkę młodych rawian: Arka, Norberta i Jaśka, upamiętni obchodzoną w tych dniach 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaproszenie na grę uliczną z okazji Święta Niepodległości

Skauci Europy w dniu 11 listopada 2018 przeprowadzą na terenie miasta grę uliczną - rekonstrukcję wydarzeń z 11 listopada 1918 roku - można ją nazwać „Niepodległościowym happeningiem w śródmieściu”, na obszarze rewitalizacji.

Rawa na 100- lecie Odzyskania Niepodległości

Rawa Mazowiecka przygotowuje się do obchodów upamiętnienia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka wraz z jednostkami kultury i szkołami przygotowali bogaty program obchodów tego wyjątkowego Święta w Rawie Mazowieckiej.

Krótka fotorelacja z wczorajszego wykładu dr. Macieja Hubki

Historyka wojskowości, pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, pt."Wojna polsko-rosyjska 1919 - 1921. Wielkie wyzwanie niepodległości". Wykład ten był kolejną inicjatywą w ramach projektu „Rawa dla Niepodległej” realizowanego przez Muzeum Ziemi Rawskiej i dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Serdecznie zapraszamy do Miejski Dom Kultury im.Danuty Siedzikówny INKI w Rawie Mazowieckiej na wystawę „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości” i spotkanie z Ośrodkiem KARTA.

Rok 2018 to jubileusz odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Ośrodek KARTA przygotował program rocznicowy Nieskończenie Niepodległa. W jego ramach opracowaliśmy wystawę, która przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny wraz z ich kluczowym dopełnieniem – odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego. Wystawę można oglądać w Rawie Mazowieckiej od 15 do 22 października. 16 października odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz spotkanie z przedstawicielkami Ośrodka KARTA.

Prelekcja dr. Marty Walak

W ostatni piątek wysłuchaliśmy prelekcji dr. Marty Walak, dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, poświęconej III Brygadzie Legionów. Poniżej fotorelacja.

Wernisaż wystawy "Od Kościuszki do Piłsudskiego. Polskie drogi do niepodległości"

W piątek miał miejsce wernisaż wystawy "Od Kościuszki do Piłsudskiego. Polskie drogi do niepodległości". Jest to kolejna inicjatywa w ramach projektu "Rawa dla Niepodległej" na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Biura Programu Niepodległa. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Zbigniewa Piotrowskiego i Mateusza Ostalskiego. Wystawę można zobaczyć do końca listopada. Poniżej fotorelacja z wernisażu

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę "Czerwonym tramwajem do przystanku niepodległość"

12 maja 2015 roku minęło 80 lat od śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego – syna Ziemi Wileńskiej i Żmudzkiej oraz wielkiego patrioty Polski. Jego serce przestało bić dokładnie w 9. rocznicę przewrotu majowego. Marszałek był kluczową postacią odzyskanej wolności II Rzeczpospolitej oraz architektem ładu politycznego w Europie Środkowo-Wschodniej po traktacie wersalskim. W odrodzonej po 117 latach zaborów Polsce pełnił najważniejsze funkcje państwowe: Naczelnika Państwa, Marszałka Polski oraz Premiera II RP.

Nasi milusińscy na „Witaj Przedszkolaku”

W niedzielę 9 września 2018 r. najmłodsi mieszkańcy Rawy Mazowieckiej bawili się podczas dziewiątej edycji festynu „Witaj Przedszkolaku” na terenie Centrum Kupieckiego „Rawiak”.

"Rawa Mazowiecka i ziemia rawska w czasach I wojny światowej"

W miniony piątek wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji pana Mateusza Ostalskiego pt. "Rawa Mazowiecka i ziemia rawska w czasach I wojny światowej". Wykład połączony z prezentacją zbiorów był pierwszym z cyklu wydarzeń w ramach projektu "Rawa dla Niepodległej" dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Muzeum zaprasza

"Rawa Mazowiecka i ziemia rawska w czasach I wojny światowej" to pierwszy z cyklu wykładów popularnonaukowych organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawskiej w ramach projektu "Rawa dla Niepodległej".

Noc Mazurka - ostatnia odsłona tego lata.

25 sierpnia przy ul. Miłej 4 w domu FIDEO odbędzie się ostatni koncert z wakacyjnego cyklu Noc Mazurka. Wstęp wolny. Projekt Noc Mazurka 2018 jest współfinansowany ze środków Miasta Rawa Mazowiecka. Organizatorami festiwalu jest Fundacja Fideo, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów Rawskich i Klub Miła 4. Współorganizatorem jest Akademia Muzyczna im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi.

Zapraszamy na kolejną odsłonę imprezy „Raz Na Ludowo”

Na co tym razem mogą liczyć wielbiciele szeroko pojętej sztuki ludowej? Otóż w programie naszpikowanym atrakcjami znalazły się m.in. trzy konkursy- chętni będą mogli stanąć do boju w konkursie na najciekawszą piosenkę o wianku, tancerze zetrą się na deskach naszej sceny w zawodach tanecznych, a ci, którzy czują się regionalnymi mistrzami w rękodzielnictwie zapewne zechcą zaprezentować swój kunszt w konkursie na najładniejszą… rózgę rawską! Czeka nas także energetyczna potańcówka, którą poprzedzi nauka tańców regionalnych.

Noc Mazurka 2018 trwa!!!!

W zeszłą sobotę mieliśmy ogromną przyjemność gościć Duo Wójcicki i usłyszeć wspaniałą muzykę na saksofonie i fortepianie. A już w najbliższą sobotę zapraszamy na kolejne wrażenia muzyczne z zespołem : HARPBEAT duo. Wpierw narodziła się miłość do muzyki, potem przyjaźń i chęć wspólnego tworzenia. Tak powstał jedyny w Polsce duet harfowo-marimbafonowy, którego unikatowość brzmienia kradnie serca słuchaczy.

Festiwal Noc Mazurka 2018 czas rozpocząć!!!

Zapraszamy na koncert pt. „Muzyczna Kooperacja” w wykonaniu Duo Wójcicki (Łukasz Wójcicki - saksofon, Agnieszka Sucheniak Wójcicka - fortepian) w sobotę 21 lipca 2018 o godzinie 18.00 przy ulicy Miłej 4 w Rawie Mazowieckiej.

Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza od piątku na nową wystawę

W miniony piątek miał miejsce wernisaż wystawy: "Nadzieje i rozczarowania. Epoka Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego. Rzecz o polskich dążeniach niepodległościowych". To kolejne z wydarzeń, które wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawę można zwiedzać w naszym muzeum do połowy września. Serdecznie zapraszamy! :)...poniżej fotorelacja z wernisażu.

Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza!!!

W piątek 6. lipca, godz. 17:00
wernisaż wystawy - Epoka Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego.

Noc Mazurka dla najmłodszych

Fundacja im. dr. Edwarda Otto już po raz ósmy zaprasza mieszkańców na letni cykl imprez muzycznych pod hasłem „Noc Mazurka”. Podobnie, jak w ubiegłym roku jako pierwsi zaprezentowali się młodzi-zdolni. Mowa o instrumentalistach, którzy gry uczą się pod okiem Marcina Rogalskiego – Radosław Ornafa, Emilia Rybak, Wojciech Wasiak oraz Natalyi Adamowicz – Julia Żabska, Elwira Górecka, Szymon Kostrzewa.

Warsztaty "Utrzymaj równowagę 60+"

W dniu 16 czerwca na terenach przylegających do Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty "Utrzymaj równowagę 60 + " finansowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, a realizowane przez Fundację Pamałka-Pomagamy. Zajęcia teoretyczne prowadzone były przez fizjoterapeutkę, a następnie grupa seniorów pod okiem instruktora uczyła się prawidłowej techniki Nordic Walking w terenie, spacerując po placu zamkowym.

Nie ma jak trening w plenerze. Gratulujemy pomysłu.

Średniowieczne mury naszego zamku były świadkami wielu wydarzeń i różnych zmagań. Ostatnio, zamiast rycerzy zakutych w zbroje, gościły współczesnych, młodych wojowników. Na zamkowym dziedzińcu, korzystając z pięknej pogody, swój trening odbyli nasi karatecy.

Wykład doktora Emila Noińskiego

Wykład doktora Emila Noińskiego z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, który przybliżył nam postać generała Antoniego Jeziorańskiego

Koncert muzyki chrześcijańskiej.

Koncert muzyki chrześcijańskiej. Niedziela 3 czerwca 2018 roku - dziedziniec Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej.

Spotkanie z Andrzejem Kacperskim

Szanowni Państwo! Muzeum Ziemi Rawskiej serdecznie zaprasza na promocję książki Pana Andrzeja Kacperskiego (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) pod tytułem: "W obronie wiary i wolności. Rzecz o Konfederacji Barskiej 1768 roku". Spotkanie poprowadzi Pani Monika Nowakowska (Stowarzyszenie Muzealników Polskich oddział w Łodzi). Konfederacja Barska jest przez wielu historyków uznawana za pierwsze polskie powstanie narodowe. Dlatego też chcemy przypomnieć tę kartę z naszych dziejów, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 250. rocznicę wybuchu tego zrywu i rok 2018 na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony właśnie Rokiem Konfederacji Barskiej. Serdecznie zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych na promocję książki poświęconej tej tematyce i ożywioną (mamy nadzieję) dyskusję :). Zapraszamy do Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej ul. Łowicka 26 we wtorek 8 maja na godz. 17:00.

Obchody 3 Maja w Rawie

Obchody 3 Maja w Rawie. W tym roku wyjątkowo uroczyście obchodziliśmy 227 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości uroczystościom przyświecało hasło „Rawa Mazowiecka dla Niepodległej”. Wspólne obchody, których gospodarzami byli: Burmistrz Miasta, Starosta Rawski i Wójt Gminy Rawa Mazowiecka odbyły się w „gorącej atmosferze”, którą wspólnie wytworzyli artyści na scenie, atrakcje dla ducha i ciała oraz pogoda. Prezentacje i wspólna praca: instytucji, organizacji pozarządowych, szkół, zespołów, wiosek tematycznych pokazały jak wiele osób angażuje się w działalność na rzecz naszej małej i wielkiej Ojczyzny. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Zaproszenie na promocję książki Pana Andrzeja Kacperskiego .

Zaproszenie

Szanowni Państwo! Muzeum Ziemi Rawskiej serdecznie zaprasza na promocję książki Pana Andrzeja Kacperskiego (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) pod tytułem: "W obronie wiary i wolności. Rzecz o Konfederacji Barskiej 1768 roku". Spotkanie poprowadzi Pani Monika Nowakowska (Stowarzyszenie Muzealników Polskich oddział w Łodzi). Konfederacja Barska jest przez wielu historyków uznawana za pierwsze polskie powstanie narodowe. Dlatego też chcemy przypomnieć tę kartę z naszych dziejów, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 250. rocznicę wybuchu tego zrywu i rok 2018 na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony właśnie Rokiem Konfederacji Barskiej. Serdecznie zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych na promocję książki poświęconej tej tematyce i ożywioną (mamy nadzieję) dyskusję :). Zapraszamy do Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej ul. Łowicka 26 we wtorek 8 maja na godz. 17:00.

Rawska Majówka Rodzinna

Rawska Majówka Rodzinna - obchody 227 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rawie Mazowieckiej

Harcerska Majówka

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” zorganizowało w naszym mieście Harcerską Majówkę. Zapraszamy do wzięcia udziału kolejnym wydarzeniu tego typu.

Spotkanie z profesorem Stanisławem Nicieją.

Autor książek historycznych zagościł w Rawie Mazowieckiej. Profesor Stanisław Nicieja opowiedział o dawnych losach Polski. Ciekawa lekcja historii miała miejsce w miniony poniedziałek (23.04) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej. Specjalnie dla rawian poprowadził ją pasjonat profesor Stanisław Nicieja.

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus


Zaprasza członków rodzin wielodzietnych
na Walne Zebranie Członków Koła ZDR3+ Rawa Mazowiecka Miasto
dnia 16.04.2018r. (poniedziałek) o godz. 17.00
w sali konferencyjna w Centrum Aquarium Fit Rawa, ul. Katowicka, Rawa Mazowiecka

Rawski Festiwal Frankofonii

4 Marca W dworku przy ul. Miłej odbył się ,,Rawski Festiwal Frankofonii" - impreza przybliżyła Rawską kulturę Francuską .

Powstanie styczniowe na ziemiach rawskich

W dniu 5 lutego Muzeum Ziemi Rawskiej zorganizowało debatę poświęconą powstaniu styczniowemu .Omówiono potrzebę tego zrywu niepodległościowego na ziemi rawskiej,a także rolę Rawy i jej mieszkańców w powstaniu.

Ferie z MDK- iem

Warsztaty artystyczne w czasie ferii w MDK. Jutro zapraszamy na film "Szajbus i pingwiny" o godz:9.30

Ferie na ludowo

Muzealne Ferie na ludowo. Naszym dzisiejszym gościem była Pani Maria Zaręba, twórczyni ludowa z Rzeczycy, która uczyła nas jak wykonać tradycyjną rawską wycinankę.

Spotkanie autorskie w Bibliotece Miejskiej

W bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Urszulą Fedorowicz- autorką książki "W liczbie mnogiej".

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

W niedzielę 7 stycznia na zaproszenia Dariusza Misztala burmistrza Rawy Mazowieckiej dzięki uprzejmości dziekana Bogumiła Karpa w kościele p.w. Niepokalanie Poczętej NMP w Rawie Mazowieckiej wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Koncertem Kolęd. W składzie Zespołu zobaczyliśmy 50 osobową orkiestrę, 16 osobowy chór i czworo solistów. Koncert przypadł do gustu licznie zgromadzonym mieszkańcom Rawy Mazowieckiej i nie tylko Rawy.

Konkurs bożonarodzeniowy MRM


Młodzieżowa Rada Miasta zaprasza do udziału w facebookowym konkursie bożonarodzeniowym „Klasowe drzewko świąteczne". Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu Rawy Mazowieckiej.

Spotkanie z laureatką Nagrody Literackiej Nike

Joanna Bator - nazwisko, które od kilku lat pojawia się często wśród miłośników polskiej prozy i felietonów. Pisarka uwielbiana przez czytelników, doceniana przez krytyków, przyjedzie do Rawy w czwartek, 16 listopada. Na spotkanie z Joanną Bator zapraszają do Miejskiej Biblioteki Dyskusyjne Kluby Książki: z Rawy i Białej Rawskiej. Wieczór rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Biało-czerwonych.

Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z
terenu Powiatu Rawskiego.

Zielono i zdrowo

W roku szkolnym 2016/2017 w Gimnazjum nr 1im. Polskich Noblistów w Rawie Mazowieckiej dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi realizowano Program edukacji ekologicznej i zdrowotnej „Zielono i zdrowo” Gimnazjum nr 1 w Rawie Mazowieckiej

Dziecięca Noc Mazurka – w sobotę

3 czerwca w siedzibie Fundacji FIDEO przy ulicy Miłej 4 odbędzie się Dziecięca Noc Mazurka. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 16.30. Organizatorami Dziecięcej Nocy Mazurka są Fundacja Fideo i Klub Miła 4, a partnerem wydarzenia jest Miasto Rawa Mazowiecka. Zapraszamy.

PROGRAM DNI RAWY MAZOWIECKIEJ 2017

PROGRAM DNI RAWY MAZOWIECKIEJ 2017
27 MAJA - SOBOTA
11-14 - XVII Turniej Koszykówki Ulicznej - boisko SP nr 2 (organizator: Młodzieżowa Rada Miasta)teren Zamku Książąt Mazowieckich
15.00 – oficjalne otwarcie Dni Rawy – rozpoczynamy zabawę

Urszula na Dni Rawy

Już za miesiąc naszych mieszkańców i gości zaprosimy na kolejne Dni Rawy. Jedną z gwiazd imprezy miał być zespół Video. Niestety ze względu na stan zdrowia Wojciecha Łuszczykiewicza występ zespołu został odwołany. Dla fanów Video mamy na pocieszenie informację, że zespół zagra w Rawie na kolejnych Dniach Rawy w roku 2018.

Koncert pasyjny

Przebudowa i remont zabytkowego budynku Muzeum Ziemi Rawskiej
Parafia ewangelicko-augsburska w Rawie Mazowieckiej oraz Sinfonietta De Girarda zapraszają na Koncert Pasyjny. Koncert odbędzie się 9 kwietnia 2017 r. o godz. 17.00 w Kościele ewangelicko-augsburskim św. Ducha przy ul. Warszawskiej 12 w Rawie Mazowieckiej.

Wiosenne rowerowanie

W imieniu inicjatora i głównego organizatora Pana Tomasza Waltera zapraszamy na wiosenną wycieczkę rowerową po okolicach Rawy Mazowieckiej. Wycieczka odbędzie się w dniu 1 kwietnia 2017 r. Zbiórka uczestników o godz. 10.00 na parkingu przy stacji paliw Lotos (ul. Skierniewicka). Nieobowiązkowe ale mile widziane kaski rowerowe. Organizator planuje zwiedzanie zamku, muzeum i rezerwatu przyrody rzeki Rawki. Super pogoda została już zamówiona.

Zapraszamy.

Historia gilotyny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej zaprasza wszystkich zainteresowanych historią na... "Historię gilotyny", z rewolucją francuską w tle. W ramach II Rawskiego Festiwalu Frankofonii odczyt wygłosi Monika Malinowska z Katedry Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Historię gilotyny

II Rawski Festiwal Frankofonii

W dniach 24-31 marca 2017 r. w Rawie Mazowieckiej odbędzie się II Rawski Festiwal Frankofobii. Organizatorami festiwalu są: Fundacja Fideo, Klub Miła 4 oraz Nieformalne Stowarzyszenie Artystów i Twórców Rawskich. Partnerem wydarzenia jest Miasto Rawa Mazowiecka.

Żyjmy zdrowo - zioła i rośliny przyprawowe

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Dariusz Misztal zaprasza mieszkańców na spotkanie "Żyjmy zdrowo”. Spotkanie odbędzie się w dniu 21 lutego (wtorek) 2017 r. o godz. 17.30 w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury, ul. Krakowska 6 c, Rawa Mazowiecka. Wstęp wolny.

Wieczór poezji ks. Jana Twardowskiego

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wieczór poezji ks. Jana Twardowskiego i nie tylko... Będzie także dużo muzyki i piosenek o miłości. A to wszystko w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej.

Wystawa o św. Janie Pawle II w rawskim muzeum

Wystawa „JAN PAWEŁ II - APOSTOŁ MIŁOŚCI I POKOJU" została przygotowana ze zbiorów prywatnych kolekcjonera Pana Zbigniewa Piotrowskiego. Na ekspozycji będzie można zobaczyć zbiory: filatelistyczne, ukazujące najważniejsze momenty życia i pielgrzymki Jana Pawła II oraz numizmatyczne, na które składają się monety, banknoty, medale z wizerunkiem Papieża. Wystawa w Muzeum Ziemi Rawskiej zostanie otwarta 10 lutego 2017 r. o godz. 16.30.
Zapraszamy na otwarcie i zwiedzanie wystawy.

Koncert kolęd w Muzeum Ziemi Rawskiej.

Koncert kolęd w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej oraz zespołu wokalnego "Nazaret" działającego przy Kościele NP NMP w Rawie Mazowieckiej w dniu 13 Stycznia 2017r. o godz. 17.30 w siedzibie Muzeum Ziemi Rawskiej.

Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami” - już w niedzielę

Dzieci w Rawie Mazowieckiej z niecierpliwością wyczekują Świętego Mikołaja. Maluchów i ich rodziców, którzy chcą się z nim spotkać osobiście zapraszamy na spotkanie w niedzielę 4 grudnia od godz. 14 do Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej.