Treść strony

Spotkanie z Anną Kasiuk

W środę, 23 października o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej odbędzie się spotkanie z Anną Kasiuk, autorką lubianych powieści. Pisarka opowie o sobie, pisaniu i najnowszej książce. Serdecznie zapraszamy.

Bezpłatne szkolenie: "Bezpieczny senior, opieka nad osobą starszą"

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla i Ksiądz Prałat Bogumił Karp zapraszają na bezpłatne szkolenie: "Bezpieczny senior, opieka nad osobą starszą" w dniu 24 października (czwartek) 2019 r. w godz.15.00 – 19.00 w Kościele pw. NPNMP Pl. Piłsudskiego 9- Centrum Spotkań i Dialogu(wejście od strony podwórza). Szkolenie skierowane jest do wszystkich osób zajmujących się osobami starszymi.

Press Tour w Rawie Mazowieckiej

Na zaproszenie Zarządu Województwa Łódzkiego i Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej 12 września nasze miasto odwiedzili dziennikarze z regionu. Tematem przewodnim wizyty były projekty dofinansowane ze środków europejskich. A czym pochwalić się mamy, ponieważ przez 15 lat obecności Polski u UE w Rawie zostało zrealizowanych około 100 projektów za kwotę ok. 100 mln zł. Dziennikarze odwiedzili m.in.: Zespół Szkół Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, Miejski Dom Kultury, park miejski, Muzeum Ziemi Rawskiej oraz kościół NP NMP w Rawie Mazowieckiej.

80. rocznica mordu na mieszkańcach Rawy Mazowieckiej

W dniu 10 września 2019 r. obchodziliśmy 80. rocznicę mordu na mieszkańcach Rawy Mazowieckiej dokonanego przez Niemców oraz powstania obozu jenieckiego dla żołnierzy września. Z tej okazji na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przed kościołem pw. Niepokalanego poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej odbyły się uroczystości związane z tą okrągłą rocznicą, których organizatorami było Miasto Rawa Mazowiecka oraz Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.

Mixer Regionalny już za nami

Tegoroczna edycja Mixera Regionalnego była wyjątkowa. Z okazji 100-lecia województwa łódzkiego Mixer zawitał do trzech miast - stolic dawnych województw. Województwo rawskie istniało przez ponad trzy stulecia, aż do czasu rozbiorów Polski. Co najmniej tak długiej historii oraz owocnej współpracy z całym regionem, w tym z Rawą Mazowiecką, życzyły wicemarszałkowi Zbigniewowi Ziembie władze Rawy: burmistrz Piotr Irla i Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska.

Rawianie na scenie Mixera Regionalnego

Nasz STULATEK czyli Województwo Łódzkie obchodzi na rawskim zamku swoje urodziny. W prezencie urodzinowym dla Jubilata i wszystkich gości wystąpią również mieszkańcy Rawy i powiatu. Na początek teatrzyk - "U nos w Boguszycach".Dalej - widowisko "Rawa Talent Show" oraz popisy wokalne i instrumentalne uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego i naszego MDK. Na zakończenie - Qumple: panowie wprowadzą nas w muzyczny klimat lat 60-tych.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Po wprowadzeniu na rawski cmentarz wojskowy pocztów sztandarowych i odegraniu Hymnu Państwowego Starosta Rawski Józef Matysiak powitał zgromadzonych gości: przedstawicieli władz samorządowych z terenu Rawy Mazowieckiej i powiatu rawskiego, rawskich kombatantów, przedstawicieli Wojska Polskiego, dyrektora łódzkiej delegatury Najwyżej Izby Kontroli Pana Przemysława Szewczyka, komendantów służb i straży działających na naszym terenie, uczniów i dyrekcje rawskich placówek oświatowych, przedstawicieli organizacji społecznych oraz zgromadzonych mieszkańców Rawy Mazowieckiej.

Strefa wystawiennicza na Mixerze Regionalnym

Na terenie zamkowym stanie kilkadziesiąt stoisk, których gospodarzami będą samorządy i ich reprezentacje oraz instytucje z całego regionu łódzkiego. Gorąco zapraszamy na zamek od godz. 12.00. Miasto Rawa zaproponuje pokazy historyczne i zabawę z Bracią Herbową Ziemi Rawskiej, warsztaty plastyczne, ceramiczne i archeologiczne. Pokażemy również rawską wycinankę i zdradzimy tajniki gry na harmonii trzyrzędowej. Wciągniemy Was w planszówki i inne gry, zachęcimy także do skorzystania z oferty sportowo-rekreacyjnej miasta.

Muzyka lat 60-tych na Mixerze Regionalnym

"Powiedz stary, gdzieś ty był", "Historia jednej znajomości", "Wróćmy na jeziora"... Te i inne utwory Krzysztofa Klenczona usłyszymy na rawskim zamku w sobotę, 7 września. Na dużej scenie Mixera Regionalnego zagrają je dla Was muzycy tworzący The Klenczon Experience. Czekamy na każdego, kto kocha polską muzykę lat sześćdziesiątych – tę w najlepszym wydaniu. Spotkajmy się na Zamku Książąt Mazowieckich w sobotę, 7 września.

Mixer Regionalny na STULECIE naszego województwa

W Rawie niebawem będziemy świętować STULECIE naszego województwa. Z tej okazji, na terenie Zamku Książąt Mazowieckich, odbędzie się 7 września Mixer Regionalny - największa otwarta impreza promująca region łódzki. W programie wydarzenia moc atrakcji: od koncertów gwiazd i lokalnych wykonawców, przez liczną strefę wystawienniczą, strefę dla dzieci i ... tak - okazały, urodzinowy tort!!

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla, Przewodnicząca Rady Miasta Rawa Mazowiecka Grażyna Dębska, Starosta Rawski Józef Matysiak, Przewodnicząca Rady Powiatu Rawskiego Maria Charążka zapraszają na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 2019 r.

Uroczyste obchody 15 sierpnia w Rawie

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Piotr Irla i Przewodnicząca Rady Miasta Grażyna Dębska zapraszają na obchody Święta Wojska Polskiego oraz 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej w dniu 15 sierpnia 2019 r.Uroczystości rozpoczną się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 11.30 uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny w asyście pocztów sztandarowych oraz Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Rawie Mazowieckiej. Po Mszy św. nastąpi przemarsz na cmentarz wojskowy, gdzie o godz. 13 odbędą się dalsze uroczystości.

Zaproszenie na Noc Mazurka

Fundacja FIDEO zaprasza na kolejną edycję Nocy Mazurka, która odbędzie się w sobotę 13 lipca 2019r. o godz.17.00 w siedzibie fundacji przy ul. Miłej 4 w Rawie Mazowieckiej. W programie przewidziano wykład o Zofii Stryjeńskiej, koncert w wykonaniu Justyny Grabarz, Natalii Grabarz i Mirosława Klimczaka oraz wystawę prac malarskich Bogumiły Król. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Nowa wystawa w muzeum

W piątek 5 lipca, o godz. 17.00, w siedzibie Muzeum Ziemi Rawskiej zostanie otwarta wystawa poświęcona wybitnym sportowcom okresu II Rzeczypospolitej. Poznamy sylwetki niezwykle uzdolnionych i utytułowanych zawodników, ale też ludzi, dla których Ojczyzna i niepodległość były najwyższymi wartościami. Wśród tych chlubnych postaci jest mistrzyni olimpijska urodzona w Rawie – Halina Konopacka.

Skauci w świetlicy środowiskowej

28 czerwca w ramach akcji letniej w świetlicy środowiskowej w Rawie Mazowieckiej odbyły się zajęcia ze skautami ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza". Grupa 50 dzieci mogła poznać tajniki posługiwania się alfabetem Morse'a, sprawdzić celność rzucając do celu lub zwinność przychodząc pod kijem. Uczestnicy zajęć uczyli się także wiązać różne typy węzłów oraz poznawali gry skautowe.

Koncert muzyki organowej w "Dużym" kościele

Parafia pw. NPNMP zaprasza serdecznie na Koncert muzyki organowej, w wykonaniu Pana Błażeja Musiałczyka - organisty z Bazyliki Archikatedralnej w Oliwie. Odbędzie się on w wyremontowanym kościele w niedzielę 7 lipca 2019 o godz. 19:00. Wstęp wolny. Koncert będzie w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego pt.: "Rawska Korona Spotkań z Kulturą - bogactwo województwa łódzkiego". Serdecznie zapraszamy.

Trwają zapisy na półkolonie

Realizując projekt „Jesteśmy Młodzi i Piękni Bogactwem Naszego Regionu”, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej zaprasza dzieci i młodzież na półkolonie. Zaplanowany został jeden turnus w terminie od 1 do 29 sierpnia 2019 roku. Parafia zaprasza uczniów szkół podstawowych klas III – VIII. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00 w trzech grupach wiekowych.

Dywan kwiatowy u oo. Pasjonistów

Jak co roku, w oktawę Bożego Ciała, w kościele u Ojców Pasjonistów sypany jest dywan kwiatowy. Za każdym razem jest to wyraz naszej wiary i praca artystyczna zarazem. Dywan składa się z kilku samodzielnych "obrazów" nawiązujących do aktualnych wydarzeń w Kościele i poza nim. Przed kilkoma laty było to na przykład Euro 2012.

Półkolonie dla dzieci w "Dużym" kościele

W sierpniu bieżącego roku parafia pw. NP NMP organizuje dwa turnusy półkolonii dla dzieci ze szkół podstawowych klas III-VIII. Pierwszy turnus w dniach 1-14 sierpnia, drugi w dniach 19-30 sierpnia. Zainteresowanych informujemy, że karty na półkolonie będzie można odebrać w najbliższą niedzielę po mszach św. w "Dużym" kościele. Szczegółowe informacje będą dostępne wkrótce na stronie internetowej parafii i w gablocie przed kościołem.

  • data: 2019-06-12

Dni Rawy 2019 za nami

Za nami weekend dobrej zabawy na świeżym powietrzu - Dni Rawy Mazowieckiej. Była to bogata i ciekawa dwudniowa impreza. Zamkowe atrakcje rozpoczęły się w sobotę. Już od godz. 15 dzieci bawiły się w strefie animacji. Niesamowite emocje wzbudziła polsko-węgierska parada motocyklowa. Równocześnie rozpoczął się program sceniczny, a wśród wykonawców wystąpiły gwiazdy sobotniego wieczoru: Brathanki i Łukasz Zagrobelny.

Dni Rawy z udziałem gości z Węgier i Czech

Dni Rawy były okazją do spotkań z władzami miast partnerskich naszego miasta. Goście z węgierskiego Nyirbator oraz z czeskich Boskovic bawili się razem z publicznością, obejrzeli też nasze miasto, odwiedzając m.in. wyremontowane muzeum i nową wystawę na baszcie, miejski park, halę sportową, basen i zrewitalizowany kościół pw. NP NMP. Na święto Rawy przyjechali też, tak jak i w ubiegłych latach, motocykliści z Węgier i wspólnie z Rawskim Klubem Motocyklowym pojechali w sobotniej paradzie.

Zapraszamy na Dni Rawy Mazowieckiej 2019

Dni Rawy Mazowieckiej - już wkrótce, 8-9 czerwca odbędzie się święto miasta. Po raz kolejny czeka nas moc wyjątkowych atrakcji.
Od godz. 15 w sobotę 8 czerwca otworzymy Strefę Relaksu - krainę zabawy, gier, baśniowych i kosmicznych przygód. Dzieci i młodzież zostaną wciągnięci w świat eko-gier, megaklocków i konkursów.

Uroczyste otwarcie obiektów sakralnych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej po rewitalizacji

W najbliższa sobotę i w niedzielę Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, serdecznie zaprasza do wspólnego dziękowania za zrealizowany projekt pt. „Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii”.

Rawska Kraina Łagodności

Stowarzyszenie TOPORY zaprasza na „Rawską Krainę Łagodności”. Impreza odbędzie się 31 maja (piątek) w dworku Fundacji Fideo przy ul. Miłej 4. Wydarzenie uświetni wystawa malarska Agaty Majdy pt. „Forma w przestrzeni” oraz koncert Tomasza „GrOma” Paciorka. Artysta, który dał się poznać rawskiej publiczności przede wszystkim przy okazji szant, tym razem zagra utwory Jacka Kaczmarskiego, Starego Dobrego Małżeństwa i wielu innych.

Noc Muzeów za nami

Noc muzeów już w najbliższą sobotę. Od godziny 19:00-22:00 będzie można zwiedzać główną siedzibę przy ul. Łowickiej 26. Moc atrakcji będzie na Państwa czekać na Zamku Książąt Mazowieckich m.in. pokazy Braci Herbowej Ziemi Rawskiej, gry i zabawy z Toporami wspólne ognisko. Na to wydarzenie zaprasza Biała Dama z Rawskiego Zamku

Dni Rawy

Już wkrótce, 8-9 czerwca, odbędą się Dni Rawy. Koncerty: Brathanków, Łukasza Zagrobelnego, Felivers i Papa D, pokaz akrobatyki motocyklowej, polsko-węgierska motoparada, strefa animacji dla dzieci, przejazdy wąskotorówką i wiele innych atrakcji. To wyjątkowy czas rawian i naszych gości. Zapraszamy.

Rawski EuroPiknik

Na Rawskim EuroPikniku dopisała nie tylko pogoda, ale i humory. Uczestnicy imprezy bawili się przed domem kultury z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Kluczowymi elementami popołudnia były występy rawian. Przedszkolaki z Tęczowej Jedyneczki w strojach rawsko-opoczyńskich chwyciły za serca publiczność. Członkowie Kapeli Rawianie z pewnością byliby dumni z popisów małych tancerzy. Swoje talenty zaprezentowali również młodzi z Ogniska Muzycznego

Noc Muzeów

Tradycyjnie jak to w maju również Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów. 18 maja w sobotę w godz. 19:00-22:00 będzie można zwiedzać główną siedzibę przy ul. Łowickiej 26. Moc atrakcji będzie na Państwa czekać na Zamku Książąt Mazowieckich m.in. pokazy Braci Herbowej Ziemi Rawskiej, gry i zabawy z Toporami, wspólne ognisko.

Rawski EuroPiknik

Zapraszamy w sobotnie popołudnie 11 maja, do rawskiego domu kultury. Spędzimy czas miło i rodzinnie. Na rawian i gości czeka moc atrakcji, a wszystko dlatego, że świętujemy Dni Otwarte Funduszy Europejskich i 15 lat Polski w Unii Europejskiej. Nie wszyscy pewnie pamiętają, ale modernizacja rawskiego domu kultury była jedną z pierwszych w Rawie inwestycji dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Przez lata obecności Polski w UE zrealizowano na terenie naszego miasta około stu projektów. Dzięki temu i dzięki zaangażowaniu podmiotów publicznych i prywatnych, Rawa zmieniła się na lepsze. Niewielki fragment tych zmian zobaczymy na wystawie fotografii, dokumentującej kilka z licznych przedsięwzięć wspartych z UE.

Rawianie w sieci

Miasto Rawa Mazowiecka pozyskało środki finansowe w wysokości 148 320,00 zł na realizację projektu pn. „Rawianie w sieci” – rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców Rawy Mazowieckiej. Jest to konkurs grantowy w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa nr III: Cyfrowe Kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1: Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych dotycząca realizacji projektu grantowego pn. „Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego”. Realizacja projektu jest w 100% finansowana ze środków pochodzących z grantu.

Wykład o Janie Chryzostomie Pasku w Muzeum Ziemi Rawskiej

W dniu 9 maja, w naszym muzeum gościliśmy dr. hab. Andrzeja Korytko z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego, który w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób przybliżył nam postać Jana Chryzostoma Paska. Dziękujemy panu profesorowi i wszystkim przybyłym gościom. Poniżej fotorelacja

Radosne Święto w Rawie Mazowieckiej

W Rawie Mazowieckiej świętowaliśmy wspólnie na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich obchody 228. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gospodarzami uroczystości byli: Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, Wójtowie Gmin Rawa Mazowiecka, Cielądz, Regnów i Sadkowice.Po mszy świętej polowej, celebrowanej przez proboszczów rawskich parafii odbył się festyn Organizacji Pozarządowych „Radosne Święto”.

Jan Chryzostom Pasek - wykład w Muzeum

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na popularnonaukowy wykład profesora A. Korytko z Olsztyna poświęcony Janowi Chryzostomowi Paskowi - jednej z najbardziej znanej postaci z przeszłości ziemi rawskiej. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Rawskiej w czwartek - 9 maja na godz. 17:00

TOPORY zapraszają na grę miejską i Topogranie

Stowarzyszenie TOPORY ma przyjemność zaprosić Państwa na grę miejską "Pokaż co wiesz o Rawie- kalambury drużynowe", która będzie rozgrywana podczas festynu "Radosne Święto". Po raz kolejny miasto stanie się planszą do gry. Tym razem na uczestników czekają kalambury związane z historią Rawy. Rozpoczęcie gry jest przewidziane na godz. 11.30 na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich, przy namiocie Stowarzyszenia TOPORY. Zapisy ruszają już teraz.

Wieczorek poetycki z Ewą Kumor

Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z autorką dwóch tomików wierszy "Rozszyfrować szczęście" i "Stań na skraju ciszy". Ewa Kumor mieszka i tworzy w naszym powiecie i ma już swoje stałe grono czytelników. Ale w piątek (26 kwietnia) na 18.00 zapraszamy także tych, którzy z poezją Ewy Kumor nie mieli jeszcze okazji się zetknąć.

"Lokomotywa" na Światowy Dzień Książki

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzisiaj na zaproszenie księgarni „Między Kartkami” burmistrz Piotr Irla uczestniczył w spotkaniu z dziećmi, którym przeczytał klasykę polskiej literatury dziecięcej. Zaproszone przedszkolaki z radością wysłuchały „Lokomotywę” Juliana Tuwima.

Radosne Święto - obchody 3 Maja w Rawie

Starosta Rawski, Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka, wójtowie gmin: Rawa Mazowiecka, Cielądz, Regnów i Sadkowice zapraszają na Festyn Organizacji Pozarządowych „Radosne Święto” - uroczystość 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody odbędą się 3 maja 2019 r. na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. polową w asyście pocztów sztandarowych o godz. 10.

Wielkanocny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła

Ponad sto osób odwiedziło Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła w Muzeum Ziemi Rawskiej w niedzielę 7 kwietnia. Podczas kiermaszu swoje dzieła zaprezentowało 9 lokalnych twórców. Mieszkańcy, którzy odwiedzili muzeum mogli kupić wyjątkowe ozdoby świąteczne, m.in. pisanki, palemki, drewniane figurki, wycinanki oraz koszyczki wielkanocne zdobione kwiatami z krepiny. Przybyłe osoby mogły zapoznać się z twórczością ludową a także wziąć udział w warsztatach plastyki obrzędowej.

Zaproszenie na Wielkanocny Kiermasz Sztuki Ludowej i Rękodzieła

Już w niedzielę 7 kwietnia 2019 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Rawskiej przy ul. Łowickiej 26 w godz. 9-15 odbędzie się kiermasz wielkanocny. W kiermaszu wezmą udział twórcy ludowi regionu rawskiego, którzy zaprezentują poprzez swoją twórczość tradycyjne, zanikające dziedziny sztuki ludowej i plastyki obrzędowej, takie jak: pisanki, palmy wielkanocne, wycinanki, ozdoby z bibuły i papieru, hafty, wyroby szydełkowe oraz rzeźbę. Także osoby zajmujące się rękodziełem artystycznym będą miały okazję do zaprezentowania swoich prac.

Warsztaty rzeźbiarskie na zakończenie wystawy

Każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w rzeźbie albo chciałby udoskonalić swój warsztat, zapraszamy do rawskiego muzeum w piątek (29 marca), na godz. 14.00. Pani Ela Świderek, której prace można oglądać tam od kilku tygodni, poprowadzi warsztaty rzeźbiarskie. Pani Ela zajmuje się rzeźbą ludową. Kontynuuje w ten sposób tradycje rodzinne.Ojciec artystki, Mieczysław Żegliński, którego kolekcję rzeźb posiada nasze muzeum, rozwinął swój talent w drugiej połowie XX w.

Wystawa "Rzeźba ludowa Mieczysława Żeglińskiego i Eli Świderek" w Muzeum Ziemi Rawskiej

Wczoraj w Muzeum Ziemi Rawskiej miał miejsce wernisaż wystawy "Rzeźba ludowa Mieczysława Żeglińskiego i Eli Świderek" ze zbiorów muzeum oraz zbiorów prywatnych Pani Eli. Ekspozycja będzie prezentowana w MZR do końca marca.

„Bezpieczna rawianka” – kurs samooobrony na Dzień Kobiet

Miasto Rawa Mazowiecka i Redakcja „Głosu Rawy Mazowieckiej i Okolicy” mają dla 20 Pań - rawianek wyjątkowy prezent – bezpłatny kurs samoobrony. Do udziału w kursie zapraszamy Panie w wieku 30+. Nabór uczestniczek - 8 marca. Panie podczas zajęć zwiększą swoje poczucie bezpieczeństwa i poprawią sprawność fizyczną. Uczestniczki kursu zdobędą również podstawową wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nabór uczestniczek zostanie przeprowadzony w piątek, 8 marca w godz. 9-16 przez redakcję „Głosu Rawy”. Wystarczy zadzwonić na redakcyjny telefon 603 756 860 i zgłosić chęć udziału w projekcie.

Kolejna dotacja w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 MALUCH + 2019.

Żłobek Miejski z Oddziałami Integracyjnymi „Tuptuś” otrzyma 202.200 zł. na funkcjonowanie miejsc opieki w 2019 roku. Dodatkowo pozyskane zostały fundusze na utworzenie i zapewnienie funkcjonowania jednego nowego miejsca dla dziecka niepełnosprawnego w wysokości 25.000 zł, przy czym koszt całego zadania to kwota 34.000 zł i zostanie ona przeznaczona na utworzenie sali Doświadczania Świata.
  • Maluch+

Ferie w muzeum

Pierwsze warsztaty feryjne "Grosz do grosza" na Zamku Książąt Mazowieckich za nami. Uczestnicy mogli zapoznać się z tajnikami pracy mincerza, wybić własną okolicznościową monetę, a także opracować projekt własnej . Na kolejne warsztaty tym razem archeologiczne pod hasłem "Skarby w ziemi ukryte" zapraszamy w najbliższy czwartek 14 lutego w godz. 10-12 również na Zamku w Rawie.

Ferie w Bibliotece 2019

Językowe łamańce, słowne urwisy i rozrabiaki, niesforne zwierzaki i inne opowieści śmiesznej treści i opowiadania do chichotania czekają na uczestników tegorocznych FERII W BIBLIOTECE.

Nie zabraknie też zagadek literackich, gier dydaktycznych i atrakcyjnych zabaw ruchowych.
Wszystkie zajęcia odbywają się w sali konferencyjnej MBP przy ul. Wyszyńskiego 7.

Rawski Klub Miłośników Gier i Fantastyki serdecznie zaprasza na Ferie z Toporami 2019.

Rawski Klub Miłośników Gier i Fantastyki serdecznie zaprasza na Ferie z Toporami 2019.
Wszystkie eventy będą się odbywać w siedzibie Klubu Miłośników Gier i Fantastyki przy ulicy Zwolińskiego 1 z wyjątkiem Rawski Dzień RPG,który odbędzie się w w ZSCEZiU im Mikołaja Kopernika, ul. Zwolińskiego 46.

Ekopracownia pod chmurką

Szkoła Podstawowa nr 2 im Marii Konopnickiej w Rawie Mazowieckiej rozpoczęła realizację projektu „Ekopracownia pod chmurką". W wyniku rozstrzygnięcia konkursu pn. „Ekopracownia pod chmurką", szkoła otrzymała wsparcie finansowe w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Wieczory kolędowe

W minioną niedzielę w cyklu "Wieczory kolędowe" wystąpił w naszym kościele młodzieżowy Zespół Jaspis. Dziękujemy Jakubowi i Paulinie za prowadzenie tego najmłodszego zespołu muzycznego w naszej parafii.

Kolejne spotkanie Klubu Kolekcjonera

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie Klubu Kolekcjonerów, które odbędzie się w Muzeum Ziemi Rawskiej, w najbliższą sobotę 26 stycznia o godz. 11:00. Zapraszamy.

V. Turniej Rawa Gra w Brydża

Po długiej(11 godzin) i zaciętej rywalizacji zakończyła się piąta edycja turnieju „Rawa Gra w Brydża”. W turnieju wzięło udział 22 uczestników z Rawy Mazowieckiej, Skierniewic i Warszawy

Topory i kalendarz Imprez na styczeń 2019 roku.

Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki Topory, przedstawia Państwu kalendarz Imprez na styczeń 2019 roku.

Rozstrzygnięcie XX edycji konkursu "Szopka ludowa regionu rawskiego"

W piątek 21 grudnia 2018 roku, w Muzeum Ziemi Rawskiej nastąpiło rozstrzygnięcie XX edycji konkursu "Szopka ludowa regionu rawskiego". Autorom najlepszych prac wręczono nagrody oraz dyplomy W salach wystawowych Muzeum urządzono wystawę pokonkursową zgłoszonych prac.

Muzealne warsztaty plastyczne

Podczas dzisiejszych warsztatów muzealnych uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Rawie wykonywali tradycyjne ozdoby choinkowe, którymi przyozdobili podłaźniczkę. Zajęcia prowadziła pani Genowefa Kosiacka-Bąk, twórczyni ludowa z Rzeczycy.

V. jubileuszowa edycja turnieju par brydża towarzyskiego - Rawa Gra w Brydża.

Serdecznie zapraszamy na V. jubileuszową edycję turnieju par brydża towarzyskiego. Rawa Gra w Brydża. W tym roku spotkamy się 5 stycznia 2019 roku w Dworku Fundacji Fideo przy ulicy Miłej 4 w Rawie Mazowieckiej. Wpisowe w tym roku wynosi 30 zł od osoby. Prosimy o zgłaszanie par na wydarzeniu lub jeśli Wasi znajomi nie posiadający Facebooka również chcieli by się zapisać mogą pisać na adres email: kabira@topory.org lub dzwonić pod numer 669732905

ERASMUS+ projekt dofinansowany z funduszy UE, realizowany w Szkole Podstawowej nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2, jest szkołą uczącą się, nauczyciele podejmują działania innowacyjne między innymi eTwinning, czy Erasmus+. To działania mające na celu współpracę międzynarodową uczniów i nauczycieli. W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy 2 projekty eTwinning tj.”Noah’s Ark”,”For every head a headgear” oraz Projekt ERASMUS+ pt. „Partnership to Evaluate, Advise and Review Language Learning” , Akcji 2: Partnerstwa współpracy szkół i mobilności nauczycieli. Dlaczego taki projekt?
Promowanie mobilności nauczycieli, bo podróże zawsze kształcą,

Dzień wolontariatu

W dniu 5. grudnia w siedzibie Fundacji Obudźmy Nadzieję uroczyście obchodzono ważny dla działalności fundacji Dzień Wolontariusza. Wszystkim wolontariuszom składamy serdeczne życzenia i jeszcze większe podziękowania za pracę na rzecz Fundacji i Podopiecznych. Dzięki ich pracy, fundacja może nieść pomoc dla osób potrzebujących, na tak szeroką skalę
A tak świętowano i promowano ideę wolontariatu w fundacji.

Koncert andrzejkowy w Muzeum Ziemi Rawskiej.

W sobotę 1 grudnia w Muzeum Ziemi Rawskiej odbył się koncert andrzejkowy w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać krótkich prezentacji najmłodszych wychowanków Ogniska.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Otwarcie nowej wystawy stałej na Zamku Książąt Mazowieckich

Muzeum Ziemi Rawskiej serdecznie zaprasza na otwarcie nowej wystawy stałej na zamku w Rawie. Wystawa "Dzieje Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej na tle historii miasta i regionu" została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wernisaż będzie miał miejsce w najbliższy piątek - 7 grudnia o godz. 14:00...prosimy ciepło się ubrać.

Stowarzyszenie Topory

Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki Topory, przedstawia Państwu kalendarz Imprez na grudzień 2018 roku.

Wolność krzyżami się mierzy – widowisko słowno muzyczne w Parafii pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.

Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości pt.: „Wolność krzyżami się mierzy”. Odbył się w niedzielę 25 listopada 2018 r., przy wypełnionej świątyni, w której po raz pierwszy po prawie 3 miesięcznej przerwie odbywały się niedzielne nabożeństwa.

Spotkanie z Małgorzatą Szejnert

Reportażystka, pisarka, opiekunka i mentorka wybitnych reporterów młodego pokolenia (m.in. Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman) zaszczyci swoją obecnością spotkanie organizowane przez rawski Dyskusyjny Klub Książki.

Zaproszenie do Muzeum

Serdecznie zapraszamy na ostatni wykład w ramach projektu "Rawa dla Niepodległej"

Jubileuszowa gra niepodległościowa

W 100- lecie odzyskania niepodległości przez Polskę szefowie i szefowe z 1. i 2. Szczepu Rawskiego zorganizowali grę miejską pod hasłem “Symbole narodowe”. Wzięli w niej udział harcerze i harcerki z drużyn rawskich, a także młodzież z miasta - razem 50 uczestników. Rywalizujące zastępy tworzyli Polacy wcieleni do armii rosyjskiej lub niemieckiej.

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Rawie Mazowieckiej

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Rawie Mazowieckiej.
Msza w intencji mieszkańców Rawy Mazowieckiej oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie Ratusza.

Relacja z uroczystości w Muzeum Ziemi Rawskiej

Wczoraj - w wigilię Narodowego Święta Niepodległości - w naszym muzeum odbył się cykl wydarzeń będących kulminacją projektu "Rawa dla Niepodległej".

Dąb w setną rocznicę odzyskania niepodległości

Od dzisiaj, specjalny okaz - drzewo symbolizujące potęgę, odwagę i długowieczność będzie rosło w rewaloryzowanym parku. Dąb Niepodległości, posadzony w imieniu wszystkich mieszkańców przez burmistrza Dariusza Misztala i trójkę młodych rawian: Arka, Norberta i Jaśka, upamiętni obchodzoną w tych dniach 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaproszenie na grę uliczną z okazji Święta Niepodległości

Skauci Europy w dniu 11 listopada 2018 przeprowadzą na terenie miasta grę uliczną - rekonstrukcję wydarzeń z 11 listopada 1918 roku - można ją nazwać „Niepodległościowym happeningiem w śródmieściu”, na obszarze rewitalizacji.

Rawa na 100- lecie Odzyskania Niepodległości

Rawa Mazowiecka przygotowuje się do obchodów upamiętnienia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka wraz z jednostkami kultury i szkołami przygotowali bogaty program obchodów tego wyjątkowego Święta w Rawie Mazowieckiej.

Krótka fotorelacja z wczorajszego wykładu dr Macieja Hubki

Kolejną inicjatywą w ramach projektu „Rawa dla Niepodległej” realizowanego przez Muzeum Ziemi Rawskiej i dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” był wykład dr Macieja Hubki pt."Wojna polsko-rosyjska 1919 - 1921. Wielkie wyzwanie niepodległości". Dr Hubka jest historykiem wojskowości i pracownikiem Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Serdecznie zapraszamy do Miejskiego Dom Kultury im.Danuty Siedzikówny INKI w Rawie Mazowieckiej na wystawę „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości” i spotkanie z Ośrodkiem KARTA.

Rok 2018 to jubileusz odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Ośrodek KARTA przygotował program rocznicowy Nieskończenie Niepodległa. W jego ramach opracowaliśmy wystawę, która przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny wraz z ich kluczowym dopełnieniem – odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego. Wystawę można oglądać w Rawie Mazowieckiej od 15 do 22 października. 16 października odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie oraz spotkanie z przedstawicielkami Ośrodka KARTA.

Prelekcja dr Marty Walak

W ostatni piątek wysłuchaliśmy prelekcji dr. Marty Walak, poświęconej III Brygadzie Legionów. Dr Walak jest dyrektorem Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Poniżej fotorelacja.

Spacerem po Rawie...wirtualnie

Oddajemy do Państwa dyspozycji spacer wirtualny po Rawie Mazowieckiej. Piękne zakątki naszego miasta możemy podziwiać, nie wychodząc z domu. Nie taki jednak cel przyświecał nam, kiedy przygotowywaliśmy ten wyjątkowy spacer. Chcemy, by te przepiękne widoki zachęciły wszystkich do wyjścia z domu i spojrzenia ponownie na nasze piękne miasteczko. Może to być fascynujące doświadczenie. Mamy nadzieję, że turyści, którzy w Rawie jeszcze nie byli, zainspirowani wirtualną wersją spaceru, zdecydują się na przyjazd do Rawy i jej realne zwiedzenie.

Wernisaż wystawy "Od Kościuszki do Piłsudskiego. Polskie drogi do niepodległości"

W piątek miał miejsce wernisaż wystawy "Od Kościuszki do Piłsudskiego. Polskie drogi do niepodległości". Jest to kolejna inicjatywa w ramach projektu "Rawa dla Niepodległej" na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Biura Programu Niepodległa. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Zbigniewa Piotrowskiego i Mateusza Ostalskiego. Wystawę można zobaczyć do końca listopada. Poniżej fotorelacja z wernisażu

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę "Czerwonym tramwajem do przystanku niepodległość"

12 maja 2015 roku minęło 80 lat od śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego – syna Ziemi Wileńskiej i Żmudzkiej oraz wielkiego patrioty Polski. Jego serce przestało bić dokładnie w 9. rocznicę przewrotu majowego. Marszałek był kluczową postacią odzyskanej wolności II Rzeczpospolitej oraz architektem ładu politycznego w Europie Środkowo-Wschodniej po traktacie wersalskim. W odrodzonej po 117 latach zaborów Polsce pełnił najważniejsze funkcje państwowe: Naczelnika Państwa, Marszałka Polski oraz Premiera II RP.

Nasi milusińscy na „Witaj Przedszkolaku”

W niedzielę 9 września 2018 r. najmłodsi mieszkańcy Rawy Mazowieckiej bawili się podczas dziewiątej edycji festynu „Witaj Przedszkolaku” na terenie Centrum Kupieckiego „Rawiak”.

"Rawa Mazowiecka i ziemia rawska w czasach I wojny światowej"

W miniony piątek wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji pana Mateusza Ostalskiego pt. "Rawa Mazowiecka i ziemia rawska w czasach I wojny światowej". Wykład połączony z prezentacją zbiorów był pierwszym z cyklu wydarzeń w ramach projektu "Rawa dla Niepodległej" dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Muzeum zaprasza

"Rawa Mazowiecka i ziemia rawska w czasach I wojny światowej" to pierwszy z cyklu wykładów popularnonaukowych organizowanych przez Muzeum Ziemi Rawskiej w ramach projektu "Rawa dla Niepodległej".

Festiwal Noc Mazurka 2018 – ostatni koncert

25 sierpnia przy ul. Miłej 4 w domu FIDEO odbędzie się ostatni koncert z wakacyjnego cyklu Noc Mazurka. Wstęp wolny. Projekt Noc Mazurka 2018 jest współfinansowany ze środków Miasta Rawa Mazowiecka.Organizatorami festiwalu jest Fundacja Fideo, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów Rawskich i Klub Miła 4. Współorganizatorem jest Akademia Muzyczna im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi.Zapraszamy na Miłą 4 w ostatnią sobotę sierpnia.

Noc Mazurka - ostatnia odsłona tego lata.

25 sierpnia przy ul. Miłej 4 w domu FIDEO odbędzie się ostatni koncert z wakacyjnego cyklu Noc Mazurka. Wstęp wolny. Projekt Noc Mazurka 2018 jest współfinansowany ze środków Miasta Rawa Mazowiecka. Organizatorami festiwalu jest Fundacja Fideo, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów Rawskich i Klub Miła 4. Współorganizatorem jest Akademia Muzyczna im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi.

Niedziela na ludowo

Zbliża się impreza, która ma już swoich stałych wielbicieli. Minione lata pokazały, że jesteśmy coraz bardziej ciekawi lokalnej tradycji ludowej, dawnych obrzędów. Zapraszamy więc do Domu Kultury na kolejną edycję imprezy „Raz Na Ludowo”.W programie znalazły się m.in. trzy konkursy. Czeka nas także energetyczna potańcówka, którą poprzedzi nauka tańców regionalnych. Ponadto każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach, które poprowadzą nasi ludowi artyści. W okolicy MDK-u pojawią się wioski tematyczne, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród naszych gości. Pojawi się także okolicznościowa wystawa, a jej dopełnieniem stanie się prelekcja multimedialna pt. „Tradycje ludowe regionu rawskiego”. Gwiazdą kolejnej edycji „Raz Na Ludowo” będzie Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej TRAMBLANKA.

Zapraszamy na kolejną odsłonę imprezy „Raz Na Ludowo”

Na co tym razem mogą liczyć wielbiciele szeroko pojętej sztuki ludowej? Otóż w programie naszpikowanym atrakcjami znalazły się m.in. trzy konkursy- chętni będą mogli stanąć do boju w konkursie na najciekawszą piosenkę o wianku, tancerze zetrą się na deskach naszej sceny w zawodach tanecznych, a ci, którzy czują się regionalnymi mistrzami w rękodzielnictwie zapewne zechcą zaprezentować swój kunszt w konkursie na najładniejszą… rózgę rawską! Czeka nas także energetyczna potańcówka, którą poprzedzi nauka tańców regionalnych.

Noc Mazurka 2018 trwa!!!!

W zeszłą sobotę mieliśmy ogromną przyjemność gościć Duo Wójcicki i usłyszeć wspaniałą muzykę na saksofonie i fortepianie. A już w najbliższą sobotę zapraszamy na kolejne wrażenia muzyczne z zespołem : HARPBEAT duo. Wpierw narodziła się miłość do muzyki, potem przyjaźń i chęć wspólnego tworzenia. Tak powstał jedyny w Polsce duet harfowo-marimbafonowy, którego unikatowość brzmienia kradnie serca słuchaczy.

Festiwal Noc Mazurka 2018 czas rozpocząć!!!

Zapraszamy na koncert pt. „Muzyczna Kooperacja” w wykonaniu Duo Wójcicki (Łukasz Wójcicki - saksofon, Agnieszka Sucheniak Wójcicka - fortepian) w sobotę 21 lipca 2018 o godzinie 18.00 przy ulicy Miłej 4 w Rawie Mazowieckiej.

Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza od piątku na nową wystawę

W miniony piątek miał miejsce wernisaż wystawy: "Nadzieje i rozczarowania. Epoka Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego. Rzecz o polskich dążeniach niepodległościowych". To kolejne z wydarzeń, które wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawę można zwiedzać w naszym muzeum do połowy września. Serdecznie zapraszamy! :)...poniżej fotorelacja z wernisażu.

Muzeum Ziemi Rawskiej zaprasza na wystawę

Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy pt. "Nadzieje i rozczarowania. Epoka Napoleona i księcia Józefa Poniatowskiego. Rzecz o polskich dążeniach niepodległościowych" w piątek 6. lipca, godz. 17:00. Wstęp wolny.

Noc Mazurka dla najmłodszych

Fundacja im. dr. Edwarda Otto już po raz ósmy zaprasza mieszkańców na letni cykl imprez muzycznych pod hasłem „Noc Mazurka”. Podobnie, jak w ubiegłym roku jako pierwsi zaprezentowali się młodzi-zdolni. Mowa o instrumentalistach, którzy gry uczą się pod okiem Marcina Rogalskiego – Radosław Ornafa, Emilia Rybak, Wojciech Wasiak oraz Natalyi Adamowicz – Julia Żabska, Elwira Górecka, Szymon Kostrzewa.

Warsztaty "Utrzymaj równowagę 60+"

W dniu 16 czerwca na terenach przylegających do Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej odbyły się warsztaty "Utrzymaj równowagę 60 + " finansowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, a realizowane przez Fundację Pamałka-Pomagamy. Zajęcia teoretyczne prowadzone były przez fizjoterapeutkę, a następnie grupa seniorów pod okiem instruktora uczyła się prawidłowej techniki Nordic Walking w terenie, spacerując po placu zamkowym.

Nie ma jak trening w plenerze. Gratulujemy pomysłu.

Średniowieczne mury naszego zamku były świadkami wielu wydarzeń i różnych zmagań. Ostatnio, zamiast rycerzy zakutych w zbroje, gościły współczesnych, młodych wojowników. Na zamkowym dziedzińcu, korzystając z pięknej pogody, swój trening odbyli nasi karatecy.

Koncert Uwielbienia w Rawie

W niedzielę 3 czerwca, na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie odbył się pierwszy w Diecezji Łowickiej Koncert Muzyki Chrześcijańskiej. Koncert udało się zorganizować dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego 2018 miasta Rawa Mazowiecka. Złożony wniosek otrzymał wsparcie w wysokości 50 tys. zł. Poparło go ponad 1500 osób. Rawskie wydarzenie wpisało się w cykl koncertów uwielbienia w całej Polsce. Na potrzeby rawskiego wydarzenia stworzono chór składający się również z rawian, którzy pod opieką profesjonalistów szkolił się razem z Chórem „Corpus Christi" z Opola.

Sportowe Dni Rawy

więto naszego miasta to nie tylko imprezy kulturalne i rozrywkowe. Do tradycji weszły już międzynarodowe zawody, w których uczestniczą sportowcy naszych miast partnerskich. Podczas tegorocznych Dni Rawy zostały rozegrane turnieje piłki nożnej, piłki siatkowej, zawody pływackie, turniej tenisa ziemnego, zawody wędkarskie i Drużynowe Mistrzostwa Polski SZS w tenisie stołowym. Walka na sportowych arenach dostarczyła wiele emocji zawodnikom jak i licznie zgromadzonym kibicom.

Wykład doktora Emila Noińskiego

W Muzeum Ziemi Rawskiej odbył się wykład doktora Emila Noińskiego z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zaproszony gość przybliżył zebranym postać generała Antoniego Jeziorańskiego.

Noc Muzeów na zamku

Muzeum Ziemi Rawskiej serdecznie zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów. Tym razem wspólnie z Bracią Herbową Ziemi Rawskiej zapraszamy na Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej, gdzie na uczestników będą czekać liczne atrakcje: m.in. warsztaty i pokazy łucznicze, pokaz fechtunku bronią białą oraz musztry, prezentacja rynsztunku wojennego, nocne zmagania artyleryjskie. Poza tym oczywiście nocne zwiedzanie Baszty.

Spotkanie z Andrzejem Kacperskim

8 Maja w Muzeum Ziemi Rawskiej odbyła się promocja książki Andrzeja Kacperskiego poświęcona tematyce Konfederacji Barskiej .

Obchody 3 Maja w Rawie

Obchody 3 Maja w Rawie. W tym roku wyjątkowo uroczyście obchodziliśmy 227 Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości uroczystościom przyświecało hasło „Rawa Mazowiecka dla Niepodległej”. Wspólne obchody, których gospodarzami byli: Burmistrz Miasta, Starosta Rawski i Wójt Gminy Rawa Mazowiecka odbyły się w „gorącej atmosferze”, którą wspólnie wytworzyli artyści na scenie, atrakcje dla ducha i ciała oraz pogoda. Prezentacje i wspólna praca: instytucji, organizacji pozarządowych, szkół, zespołów, wiosek tematycznych pokazały jak wiele osób angażuje się w działalność na rzecz naszej małej i wielkiej Ojczyzny. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Zaproszenie na promocję książki Andrzeja Kacperskiego .

Zaproszenie

Szanowni Państwo! Muzeum Ziemi Rawskiej serdecznie zaprasza na promocję książki Pana Andrzeja Kacperskiego (Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) pod tytułem: "W obronie wiary i wolności. Rzecz o Konfederacji Barskiej 1768 roku". Spotkanie poprowadzi Pani Monika Nowakowska (Stowarzyszenie Muzealników Polskich oddział w Łodzi). Konfederacja Barska jest przez wielu historyków uznawana za pierwsze polskie powstanie narodowe. Dlatego też chcemy przypomnieć tę kartę z naszych dziejów, tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 250. rocznicę wybuchu tego zrywu i rok 2018 na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony właśnie Rokiem Konfederacji Barskiej. Serdecznie zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych na promocję książki poświęconej tej tematyce i ożywioną (mamy nadzieję) dyskusję :). Zapraszamy do Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej ul. Łowicka 26 we wtorek 8 maja na godz. 17:00.

Rawska Majówka Rodzinna

Rawska Majówka Rodzinna - obchody 227 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rawie Mazowieckiej

Harcerska Majówka

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” zorganizowało w naszym mieście Harcerską Majówkę. Zapraszamy do wzięcia udziału kolejnym wydarzeniu tego typu.

Spotkanie z profesorem Stanisławem Nicieją.

Autor książek historycznych zagościł w Rawie Mazowieckiej. Profesor Stanisław Nicieja opowiedział o dawnych losach Polski. Ciekawa lekcja historii miała miejsce w miniony poniedziałek (23.04) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej. Specjalnie dla rawian poprowadził ją pasjonat profesor Stanisław Nicieja.

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus


Zaprasza członków rodzin wielodzietnych
na Walne Zebranie Członków Koła ZDR3+ Rawa Mazowiecka Miasto
dnia 16.04.2018r. (poniedziałek) o godz. 17.00
w sali konferencyjna w Centrum Aquarium Fit Rawa, ul. Katowicka, Rawa Mazowiecka

Rawski Festiwal Frankofonii

4 Marca W dworku przy ul. Miłej odbył się ,,Rawski Festiwal Frankofonii" - impreza przybliżyła Rawską kulturę Francuską .

Powstanie styczniowe na ziemiach rawskich

W dniu 5 lutego Muzeum Ziemi Rawskiej zorganizowało debatę poświęconą powstaniu styczniowemu .Omówiono potrzebę tego zrywu niepodległościowego na ziemi rawskiej,a także rolę Rawy i jej mieszkańców w powstaniu.

Ferie z MDK- iem

Warsztaty artystyczne w czasie ferii w MDK. Jutro zapraszamy na film "Szajbus i pingwiny" o godz:9.30

Ferie na ludowo

Muzealne Ferie na ludowo. Naszym dzisiejszym gościem była Pani Maria Zaręba, twórczyni ludowa z Rzeczycy, która uczyła nas jak wykonać tradycyjną rawską wycinankę.

Spotkanie autorskie w Bibliotece Miejskiej

W bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Urszulą Fedorowicz- autorką książki "W liczbie mnogiej".

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

W niedzielę 7 stycznia na zaproszenia Dariusza Misztala burmistrza Rawy Mazowieckiej dzięki uprzejmości dziekana Bogumiła Karpa w kościele p.w. Niepokalanie Poczętej NMP w Rawie Mazowieckiej wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z Koncertem Kolęd. W składzie Zespołu zobaczyliśmy 50 osobową orkiestrę, 16 osobowy chór i czworo solistów. Koncert przypadł do gustu licznie zgromadzonym mieszkańcom Rawy Mazowieckiej i nie tylko Rawy.

Konkurs bożonarodzeniowy MRM


Młodzieżowa Rada Miasta zaprasza do udziału w facebookowym konkursie bożonarodzeniowym „Klasowe drzewko świąteczne". Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu Rawy Mazowieckiej.

Wieczór poezji, muzyki i malarstwa

2 grudnia odbędzie się w siedzibie fundacji Fideo przy ulicy Miłej 4 wyjątkowy wieczór. Będzie występować trójka wybitnych artystów: Zbigniew Nowosadzki malarz, Barbara Malcolm skrzypaczka i Piotr Matywiecki, poeta. Piotr Matywiecki, jeden z najwybitniejszych poetów współczesnych zgodził się przyjechać do Rawy i poprowadzić wieczór autorski, podczas którego recytacjom wierszy będzie towarzyszyć muzyka w wykonaniu Barbary Malcolm znanej już w Rawie skrzypaczki.
Zapraszamy wszystkich miłośników poezji, muzyki i malarstwa.

„Witaj w Rawie Mikołaju, co tam w saniach dla nas masz”

Dzieci w Rawie Mazowieckiej z niecierpliwością wyczekują Świętego Mikołaja. Maluchów zapraszamy już od 6 grudnia na parking przy Miejskim Domu Kultury, czeka tam na Was super atrakcja - SNOWTUBING oraz spotkania ze św. Mikołajem na ulicach Rawy.A 10 grudnia w godz. 14-18 finał imprezy przed Miejskim Domem Kultury. W programie: spotkanie z jedynym, prawdziwym królem prezentów – Mikołajem, zagroda z żywymi reniferami, świąteczna fotobudka, świąteczne animacje plastyczne, biuro św. Mikołaja, spektakle dla dzieci , gorąca czekolada, a na koniec iluminacja świątecznej choinki.

Spotkanie z laureatką Nagrody Literackiej Nike

Joanna Bator - nazwisko, które od kilku lat pojawia się często wśród miłośników polskiej prozy i felietonów. Pisarka uwielbiana przez czytelników, doceniana przez krytyków, przyjedzie do Rawy w czwartek, 16 listopada. Na spotkanie z Joanną Bator zapraszają do Miejskiej Biblioteki Dyskusyjne Kluby Książki: z Rawy i Białej Rawskiej. Wieczór rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny.

VI Festiwal Pieśni Patriotycznej

Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z
terenu Powiatu Rawskiego.

Promocja książki Danuty Dębskiej

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na promocję książki pani Danuty Dębskiej pt. " Stanisław Wojciechowski skrzypek z rawskiego". Gościem honorowym będzie pan Stanisław Wojciechowski. Uczestnicy spotkania zapoznają się z dotychczasową twórczością pani Dębskiej, a następnie pomuzykują z bohaterem tego wieczoru. Pan Stanisław Wojciechowski wystąpi z minikoncertem i zachęci do wspólnego wykonania przynajmniej jednej z pieśni ludowych. Będzie także można nabyć książkę pani Danuty Dębskiej z autografem autorki i bohaterem tego spotkania.

Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Rawa Mazowiecka.

Serdecznie zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w piątek, 6 października, na godz. 18.00

  • data: 2017-10-02

Rawskie Dni Muzyki Klasycznej 2017

Rawskie Dni Muzyki Klasycznej 2017 rozpoczną się koncertem znakomitego duetu armeńskiej sopranistki Nairy Ayvazyan i tenora Tomasza Białka. „Operetka z humorem" to pełne elegancji i dobrej zabawy widowisko, w którym artyści zaprezentują największe przeboje operetkowe, musicalowe oraz pieśni ze światowego repertuaru. Druga odsłona tegorocznej edycji Rawskich Dni Muzyki Klasycznej odbędzie się w kościele oo. Pasjonistów w koncercie noszącym tytuł „Muzyka na flet i fortepian".

Najmłodsi Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej bawili się na festynie „Witaj Przedszkolaku”

W minioną niedzielę 10 września 2017 r. najmłodsi mieszkańcy Rawy Mazowieckiej bawili się podczas ósmej edycji festynu "Witaj Przedszkolaku". Dzięki wielu atrakcjom i emocjom impreza stała się okazją do wspólnego świętowania. W trakcie festynu na scenie zaprezentowali się: uczniowie klas IIIc i IVa ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz uczniowie z klasy IIIc ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w w układach tanecznych a także dzieci z oddziału przedszkolnego (0a, 0b, 0c) w Szkole Podstawowej Nr 2 w wykonaniu piosenki pt. „Przedszkole nasz drugi dom”.

Podziękowania za 17. Rodzinny Rajd Rowerowy

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka oraz MLUK "Dwójka" składają serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji 17. Rawskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego, który odbył się w dniu 02.09.2017 r.Dziękujemy w szczególności sponsorowi głównemu - firmie "Ditta-Seria" Edmund Pietrzak, która zakupiła koszulki dla uczestników rajdu oraz 5 rowerów, a także pozostałym sponsorom, bez pomocy których nie byłoby możliwe przeprowadzenie rajdu.

Zapraszamy na Bernardynki

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Hufiec Rawski wraz ze współorganizatorami zapraszają na Bernardynki na placu zamkowym w Rawie Mazowieckiej. Bernardynki odbędą się w niedzielę 10 września 2017 r. w godz. 14.30 - 17.30. Zapraszamy rodziców, dzieci i młodzież, a zwłaszcza tych, którzy zechcą wyjść na spotkanie z przygodą i zasilić szeregi rawskich zawiszaków. W programie szereg atrakcji dla ducha i dla ciała.

Festiwal Noc Mazurka

FIDEO, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów Rawskich i Klub Miła 4 serdecznie zapraszają w sobotę, 26 sierpnia 2017 r. do domu FIDEO przy ulicy Miłej 4 na ostatni w tym roku epizod Nocy Mazurka. Wieczór rozpocznie się o godzinie 17:00 prelekcją dr Małgorzaty Sokołowicz zatytułowaną „Och, rozkosze haremu, czyli o romantycznej fascynacji Orientem”. O godzinie 18: 00 rozpocznie się koncert w wykonaniu artystów Michała Drewnowskiego – fortepian i Katarzyny Korzyckiej – skrzypce. Wieczór zakończy o godzinie 19: 00 wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Młynarczyk-Matysiak.

Wakacyjny Dzień z Duchami

25 sierpnia 2017 r. Muzeum Ziemi Rawskiej w Rawie Mazowieckiej serdecznie zaprasza dzieci, przede wszystkim uczniów szkół podstawowych, na Wakacyjny Dzień z Duchami. W programie w godz. 10.00 - 13.00 bezpłatne zwiedzanie baszty Zamku Książąt Mazowieckich, a w godz. 13.00 – 14.00 zabawa - poszukiwanie skarbu Księżnej Ludmiły. Do wspólnej zabawy zapraszamy już w najbliższy piątek.

Raz na ludowo

Miejski Dom Kultury zaprasza na kolejną i jakże barwną odsłonę cyklicznej imprezy, która na trwale wpisała się w kalendarz wakacyjnych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Odbędzie się na scenie przy hali sportowej OSiR-u nad rawskim zalewem 20 sierpnia. „Raz Na ludowo”, bo o niej tu mowa, tym razem będzie miała podtytuł „Weselna Reymontówka”, a to dlatego ponieważ w tym roku w województwie łódzkim obchodzimy rok Władysława Stanisława Reymonta.

Noc Mazurka "Zapomniane Piosenki"

FIDEO, Nieformalne Stowarzyszenie Artystów Rawskich i Klub Miła 4 zapraszają na kolejną odsłonę „Nocy Mazurka”. Rozpoczęcie w sobotę 12 sierpnia w domu FIDEO przy ulicy Miłej 4 o godz. 18:00. Festiwal Noc Mazurka 2017 trwa. Tym razem na Miłej 4 wystąpi trio w składzie: Paulina Pomykała-Przeździecka – wokal, Maciej Zaforemski – fortepian, Michał Przeździecki – kontrabas. Motywem przewodnim koncertu są „zapomniane piosenki". Po koncercie wernisaż wystawy malarstwa Oliwii Janowskiej absolwentki Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. St. Reymonta w Rawie Mazowieckiej. Zapraszamy.

Zielono i zdrowo

W roku szkolnym 2016/2017 w Gimnazjum nr 1im. Polskich Noblistów w Rawie Mazowieckiej dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi realizowano Program edukacji ekologicznej i zdrowotnej „Zielono i zdrowo” Gimnazjum nr 1 w Rawie Mazowieckiej

Noc Mazurka na Miłej

Fundacja FIDEO zaprasza do swojej siedziby przy ul. Miłej 4 na koncert i wystawę malarską w ramach kolejnej Nocy Mazurka. W sobotę 22 lipca, o godz. 18.00 wystąpi zespół w składzie: Szymon Szyszka, Ewelina Kisiel, Jakub Rusiński i Krystian Lizak. Muzycy zaprezentują się m.in. w repertuarze Krzesimira Dębskiego, Janusza Strobla, Astora Piazzolli. Publiczność zostanie również zaproszona na wystawę malarską prac Elwiry Konopki.

II Francuskie Podwórko i koncerty Moutzikasch

W imieniu Fundacji Fideo zapraszamy na koncerty Moutzikasch, młodego zespołu muzycznego z Nancy, którego koncerty usłyszymy w Rawie Mazowieckiej w dniach 12-14 lipca. A 14 lipca na placu przy Urzędzie Gminy w Rawie Mazowieckiej odbędzie się II Francuskie Podwórko. Chętnych zapraszamy. Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Noc Mazurka

Zapraszamy na trzecie wydarzenie artystyczne tegorocznego festiwalu Nocy Mazurka. Koncert odbędzie się w siedzibie fundacji im. Dr Edwarda Otto przy ul. Miłej 4 w piątek 7 lipca. Rozpoczęcie o godz. 19, wstęp wolny. Koncertowi fortepianowemu w wykonaniu Marcina Rogalskiego będzie towarzyszył Maciej Woch na altówce. Odbędzie się również wystawa Elżbiety Pietrzak „Mój kosmos”.

"Róż się z nami seniorami"

W dniu 8 czerwca 2017 r. ulica Rawy Mazowieckiej zaróżowiła się dzięki projektowi Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Rawie Mazowieckiej „Róż się z nami seniorami” – śladami Jana Pawła II i Ludmiły. Rawskie seniorki pokazały jak na nowo odkrywać nasze piękne miasto. Zapoznały się z lokalnym planem rewitalizacji Rawy Mazowieckiej, a następnie odwiedziły Izbę Pamięci św. Jana Pawła II, dowiedziały się o działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej, adresowanej do seniorów a także zwiedziły rawski zamek.

Dziecięca Noc Mazurka

3 czerwca w siedzibie Fundacji FIDEO przy ulicy Miłej 4 odbędzie się Dziecięca Noc Mazurka. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 16.30. Organizatorami Dziecięcej Nocy Mazurka są Fundacja Fideo i Klub Miła 4, a partnerem wydarzenia jest Miasto Rawa Mazowiecka. Zapraszamy.

PROGRAM DNI RAWY MAZOWIECKIEJ 2017

PROGRAM DNI RAWY MAZOWIECKIEJ 2017
27 MAJA - SOBOTA
11-14 - XVII Turniej Koszykówki Ulicznej - boisko SP nr 2 (organizator: Młodzieżowa Rada Miasta)teren Zamku Książąt Mazowieckich
15.00 – oficjalne otwarcie Dni Rawy – rozpoczynamy zabawę

Urszula na Dni Rawy

Już za miesiąc naszych mieszkańców i gości zaprosimy na kolejne Dni Rawy. Jedną z gwiazd imprezy miał być zespół Video. Niestety ze względu na stan zdrowia Wojciecha Łuszczykiewicza występ zespołu został odwołany. Dla fanów Video mamy na pocieszenie informację, że zespół zagra w Rawie na kolejnych Dniach Rawy w roku 2018.

Koncert pasyjny

Przebudowa i remont zabytkowego budynku Muzeum Ziemi Rawskiej
Parafia ewangelicko-augsburska w Rawie Mazowieckiej oraz Sinfonietta De Girarda zapraszają na Koncert Pasyjny. Koncert odbędzie się 9 kwietnia 2017 r. o godz. 17.00 w Kościele ewangelicko-augsburskim św. Ducha przy ul. Warszawskiej 12 w Rawie Mazowieckiej.

Wiosenne rowerowanie

W imieniu inicjatora i głównego organizatora Pana Tomasza Waltera zapraszamy na wiosenną wycieczkę rowerową po okolicach Rawy Mazowieckiej. Wycieczka odbędzie się w dniu 1 kwietnia 2017 r. Zbiórka uczestników o godz. 10.00 na parkingu przy stacji paliw Lotos (ul. Skierniewicka). Nieobowiązkowe ale mile widziane kaski rowerowe. Organizator planuje zwiedzanie zamku, muzeum i rezerwatu przyrody rzeki Rawki. Super pogoda została już zamówiona.

Zapraszamy.

Historia gilotyny.

Miejska Biblioteka Publiczna w Rawie Mazowieckiej zaprasza wszystkich zainteresowanych historią na... "Historię gilotyny", z rewolucją francuską w tle. W ramach II Rawskiego Festiwalu Frankofonii odczyt wygłosi Monika Malinowska z Katedry Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Historię gilotyny

II Rawski Festiwal Frankofonii

W dniach 24-31 marca 2017 r. w Rawie Mazowieckiej odbędzie się II Rawski Festiwal Frankofobii. Organizatorami festiwalu są: Fundacja Fideo, Klub Miła 4 oraz Nieformalne Stowarzyszenie Artystów i Twórców Rawskich. Partnerem wydarzenia jest Miasto Rawa Mazowiecka.

Żyjmy zdrowo - zioła i rośliny przyprawowe

Burmistrz Miasta Rawa Mazowiecka Dariusz Misztal zaprasza mieszkańców na spotkanie "Żyjmy zdrowo”. Spotkanie odbędzie się w dniu 21 lutego (wtorek) 2017 r. o godz. 17.30 w sali konferencyjnej Miejskiego Domu Kultury, ul. Krakowska 6 c, Rawa Mazowiecka. Wstęp wolny.

Wieczór poezji ks. Jana Twardowskiego

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wieczór poezji ks. Jana Twardowskiego i nie tylko... Będzie także dużo muzyki i piosenek o miłości. A to wszystko w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rawie Mazowieckiej.

Wystawa o św. Janie Pawle II w rawskim muzeum

Wystawa „JAN PAWEŁ II - APOSTOŁ MIŁOŚCI I POKOJU" została przygotowana ze zbiorów prywatnych kolekcjonera Pana Zbigniewa Piotrowskiego. Na ekspozycji będzie można zobaczyć zbiory: filatelistyczne, ukazujące najważniejsze momenty życia i pielgrzymki Jana Pawła II oraz numizmatyczne, na które składają się monety, banknoty, medale z wizerunkiem Papieża. Wystawa w Muzeum Ziemi Rawskiej zostanie otwarta 10 lutego 2017 r. o godz. 16.30.
Zapraszamy na otwarcie i zwiedzanie wystawy.

Koncert kolęd w Muzeum Ziemi Rawskiej.

Koncert kolęd w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Rawie Mazowieckiej oraz zespołu wokalnego "Nazaret" działającego przy Kościele NP NMP w Rawie Mazowieckiej w dniu 13 Stycznia 2017r. o godz. 17.30 w siedzibie Muzeum Ziemi Rawskiej.

Spotkanie ze św. Mikołajem w Rawie Mazowieckiej

„Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami” - 4 grudnia 2016 r. odbyła się kolejna edycja rawskich mikołajek. Św. Mikołaj przyjechał zaprzęgiem reniferów i czekał na wszystkie dzieci. Po spotkaniu ze św. Mikołajem maluchy udały się do świata baśni w przedstawieniu „Mała królewna”, która w zabawny sposób wprowadziła najmłodszych w zimowy czas mikołajek i przygotowań do świąt.

Mikołaj sunie saniami Rawy ulicami” - już w niedzielę

Dzieci w Rawie Mazowieckiej z niecierpliwością wyczekują Świętego Mikołaja. Maluchów i ich rodziców, którzy chcą się z nim spotkać osobiście zapraszamy na spotkanie w niedzielę 4 grudnia od godz. 14 do Miejskiego Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej.